Portekiz Rallisi: 3. Gün: Rovanperä, TOYOTA GAZOO Racing ile Lider

TOYOTA GAZOO Racing Dünya Ralli Takımı’nın Kalle Rovanperä, FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nda yeniden zirveye çıktı ve Portekiz Rallisi’ni üst üste ikinci kez domine ederek kazandı.

Bu zafer, mevcut dünya şampiyonları Rovanperä ve Jonne Halttunen için sezonun ilk zaferi ve ralli sonunda kazandıkları Fafe Power Stage’i de dahil olmak üzere 17 puanla sıralamanın başına geçmelerini sağladı – aynı etkinlikte bir yıl önce elde ettikleri maksimum puanı tekrarladılar. Bu aynı zamanda TGR-WRT’nin Portekiz’de üst üste dördüncü kez kazandığı ve takımın 2023 yılındaki beş yarışın dördünde zafer elde ettiği dördüncü zaferidir.

Rovanperä, gevşek çakıl etaplarında ikinci sırada yarışırken cuma günü güçlü bir performans sergiledi ve gün sonunda 10.8 saniye farkla liderliği elde etti. Cumartesi sabahı gösterdiği etkileyici hız, onun 50 saniyeden fazla farkla öne geçmesine izin verdi.

Pazar günü, ünlü hayranların favorisi olan Fafe etabının ilk geçişinde hafta sonunun dokuzuncu etap zaferini kaydetti ve ardından Power Stage için geri dönerek onuncu zaferini elde etti – 0.717 saniye farkla en hızlı süreyi yaparken, ralli zaferini 54.7 saniye farkla garantiledi.

Takamoto Katsuta ve yardımcı pilotu Aaron Johnston, Power Stage’de dördüncü en hızlı süreyi yaparak üreticiler şampiyonası için ek puanlar topladı. Takım, 32 puan farkla liderliğini sürdürüyor. Katsuta, cuma sabahı teknik bir sorun nedeniyle durmak zorunda kaldı, ancak cumartesi günü yeniden başlattı ve Pazar günü ilk etapta kendi etap zaferini elde etti.

Jari-Matti Latvala (Takım Başkanı):

“Portekiz’deki bu zaferle gerçekten mutluyuz. Cuma günü bizim için oldukça zor görünüyordu çünkü iki aracımızı kaybettik ve sadece bir tane savaşta kalan aracımız kaldı. Ancak Kalle harika bir şekilde sürdü ve sonunda baskın bir zafer elde ettik ve harika bir Power Stage zaferi de kazandık. Son zamanlarda kazanmasak da, Kalle’nin performansları hala yüksek bir seviyede oldu; sadece bazı küçük parçalar eksikti ve bu eksik parçaları burada buldu: araca olan güven, motivasyon ve kazanma isteği. Bu faktörler bu hafta sonunda bir araya geldiğinde, durdurulamaz oldu. Ayrıca, Cuma günü yaşanan sorun nedeniyle potansiyelini tam olarak göremediğimiz için Takamoto’ya da bitişe ulaşması için teşekkür etmek istiyorum. Bugün son gün olan Power Stage’de harika bir çaba göstererek üreticiler şampiyonası için ekstra puanlar kazandı.”

Kalle Rovanperä (69 numaralı aracın sürücüsü):

“Bu zafer için uzun süre bekledik. Zorlu hafta sonları oldu, ancak her zaman temiz bir hafta sonu geçirebileceğimizi ve iyi bir sürüş yapabileceğimizi biliyordum. Yeniden zirvede olmak ve Portekiz’de tekrar kazanmak güzel. Jonne’ye ve sürekli ilerlemeye devam eden ekibe büyük teşekkürler. Bu hafta sonu araçla iyi bir hissimiz vardı ve sıkı bir şekilde itebildik. Power Stage’de mümkün olduğunca çok puan almak istedim çünkü muhtemelen bir sonraki etkinlikte yolu açmamız gerekecekti. Mükemmel bir etap olmasa da yeterliydi, bu yüzden mutluyum. Sardinia daha zor olacak, ancak kesinlikle böyle devam etmeye çalışacağız.”

PROVİZYONEL SON SIRALAMA, PORTEKİZ RALLİSİ

1 Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) 3s35d11.7s

2 Dani Sordo/Cándido Carrera (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +54.7s

3 Esapekka Lappi/Janne Ferm (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +1d20.3s

4 Ott Tänak/Martin Järveoja (Ford Puma Rally1 HYBRID) +2d04.1s

5 Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +8d22.5s

6 Gus Greensmith/Jonas Andersson (Škoda Fabia RS Rally2) +9d43.4s

7 Oliver Solberg/Elliott Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2) +9d44.6s

8 Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (Škoda Fabia RS Rally2) +10d26.4s

9 Yohan Rossel/Arnaud Dunand (Citroën C3 Rally2) +11d33.2s

10 Teemu Suninen/Mikko Markkula (Hyundai i20 Rally2) +12d16.3s

33 Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +1s01d54.8s

Retired Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID)

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: