Portekiz Rallisi: Skoda Fabia RS Rally2, WRC2’de Zorlu Çakıl Etaplarda 1-2-3

Team Toksport WRT, Skoda Fabia RS Rally2 ekipleri Gus Greensmith/Jonas Andersson, Oliver Solberg/Elliott Edmondson ve Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen ile üçlü zafer elde ediyor.

Portekiz Rallisi, dünya şampiyonasının en zorlu etaplarından biri olarak ününü haklı çıkardı. Özellikle Cuma günü, Rally1 araçlarının ve WRC2’nin en üst sınıfında neredeyse her etap sonrasında birçok lastik patlaması sınıflamayı sarsdı. Kurbanlardan biri Andreas Mikkelsen oldu. Eylül 2022’deki Yunanistan Rallisi’nden bu yana dünya şampiyonasına ara veren eski WRC2 Şampiyonu ve pilot Torstein Eriksen, WRC2’de geri döndü. Toksport WRT tarafından yönetilen bir Škoda Fabia RS Rally2 ile mücadele eden Mikkelsen, başından itibaren liderlik için mücadele etti. Ancak bir lastik patlaması ve gerekli lastik değişimi Norveçlilere SS4’te yaklaşık olarak iki dakikalarına mal oldu.

Cuma akşamı ilk sekiz etap ve 120 rekabetçi kilometre sonrasında toz yatıştığında, Oliver Solberg ve pilotu Elliott Edmondson, Toksport WRT takım arkadaşları Gus Greensmith/Jonas Andersson’ın önünde WRC2 sıralamasının birinci sırasında yer aldılar ve 50 saniye farkla liderliği elde ettiler. Cumartesi bacağının sonuna kadar, saat karşısında 149 kilometre daha koşulduğunda, Solberg/Edmondson hala 35 saniyeyle önde gidiyordu.

Ancak sonra Hakemler devreye girdi. Cumartesi gününün son etabının bitişinden sonra, rallikros pisti olan Lousada’da 3.36 kilometrelik bir sprintle, Solberg seyircilere donutlarla gösteri yaptı. Babası, eski FIA Dünya Ralli Şampiyonu Petter Solberg, yani “Hollywood” olarak da bilinen, aynısını yapardı. Maalesef, WRC kuralları böyle gösteri unsurlarını kesinlikle yasaklamaktadır. Bu nedenle, Solberg/Edmondson’a bir dakikalık bir ceza verildi ve WRC2’de ikinci sıraya düşürüldüler.

Solberg, “Bu ceza seyirciler içindi,” diye yorum yaptı ve sonunda Pazar bacağına, Greensmith’in 25 saniye gerisinde başladı.

Pazar günü Power Stage’in başlangıcında fark 8.7 saniyeye düşmüştü. Solberg bir kez daha tüm sınırları zorladı ve ralli son etabında en hızlı zamanı yaptı – hafta sonunun yedinci etap zaferi. Ancak, Greensmith’e karşı elde ettiği tam 7.5 saniyelik kazanç yeterli olmadı – Solberg/Edmondson ralliyi 1.2 saniyeyle kaybettiler. “Her şeyi verdik, kesinlikle buna eminiz. Gus ve Jonas’a tebrikler,” dedi Solberg.

Solberg gerçek bir spor adamlığı gösterdi. Solberg için küçük teselli: Portekiz Rallisi sonucuyla WRC2 genel lideri Yohan Rossel’e olan farkı bir puana indirdi. Greensmith/Andersson için Portekiz başarısı, sezonun ikinci WRC2 zaferiydi. Greensmith, WRC2 genel sıralamasında üçüncü sıraya yükseldi.

Greensmith vs. Solberg mücadelesinin ardından, Mikkelsen WRC2’nin en üst üçüne geri döndü. Yolda beş etap kazanan Mikkelsen/Eriksen sonunda WRC2’de tam bir Škoda Fabia RS Rally2 podyumunu tamamladı. “Hala Škoda Fabia RS Rally2 için hislerimle mücadele ediyorum. Ama ilerliyoruz,” dedi bitişte. Üç Toksport WRT ekibi, Škoda Fabia RS Rally2’nin güvenilirliğinin etkileyici bir kanıtı olarak genel sıralamada altıncı, yedinci ve sekizinci olarak tamamladılar.

Rally de Portugal, 11-14 Mayıs 2023, WRC2 Sonucu:

1 Gus Greensmith/Jonas Andersson (GBR/SWE), Škoda Fabia RS Rally2, 3 saat 44 dakika 55.1 saniye

2 Oliver Solberg/Elliott Edmondson (SWE/GBR), Škoda Fabia RS Rally2, +1.2 saniye

3 Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (NOR/NOR), Škoda Fabia RS Rally2, +43.0 saniye

4 Yohan Rossel/Arnaud Dunand (FRA/FRA), Citroën C3 Rally2, +1 saat 49.9 dakika

5 Teemu Suninen/Mikko Markkula (FIN/FIN), Hyundai i20 N Rally2, +2 saat 33.0 dakika

6 Marco Bulacia/Diego Vallejo (BOL/ESP), Škoda Fabia RS Rally2, +3 saat 7.4 dakika

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: