CITROËN, MÉHARİ’NİN 55. YILINI KUTLUYOR

1968 ile 1987 yılları arasında, 144.953 adet Mehari’nin çoğunluğu Belçika’daki Citroën fabrikasında üretildi.

Méhari’nin olağandışı pick-up tasarımı, bir Dyane 6 platformu üzerine inşa edilmiştir ve 28 ila 32 beygir gücünde üretilmiştir. Ayrıca, Roland de La Poype tarafından tasarlanan yenilikçi bir ABS (akrilonitril bütadien stiren) plastik gövdeye sahiptir.

1968 ile 1987 yılları arasında, Méhari’nin neredeyse 20 yıl süren üretim sürecinde (1.213 adet 4×4 Méhari dahil olmak üzere) toplamda 144.953 adet üretildi ve beklenmedik bir başarı yakaladı. Méhari çoğunlukla Belçika’daki Citroën fabrikasında üretildi, ancak aynı zamanda Fransa, İspanya ve Portekiz’deki diğer yedi fabrikada da üretildi.

Citroen Mehari

BİR YERDEN BAĞIMSIZ VE TÜM MEVSİMLERE UYGUN BİR ARAÇ

Méhari’nin adı, Kuzey Afrika ve Sahra’da develere verilen isimden gelmektedir. Bu hayvanlar, off-road yetenekleri, dayanıklılıkları ve uzun mesafelerde hem yük hem de yolcu taşıma becerileriyle tanınır – bu nedenle her türlü araziye uyum sağlama yeteneğiyle tanınan bir modele uygun bir isimdir.

Dışarıdan, Méhari tüm mevsimlere uygun gibi görünmeyebilir, çünkü daha çok yaz tatillerinde kullanılan küçük bir cabriolet araç gibi görünür. Kışlık bir kapak sayesinde araç tamamen kapatılarak, yıl boyunca kullanılabilen bir araca dönüştürülebilir.

PRATİK, MODÜLER VE EKONOMİK

Méhari son derece modüler bir araç olup, tabanının bir kısmını arka dayanağa dönüştürerek arka koltuklara iki koltuk ekleyebilir ve böylece dört yolcuyu ağırlayabilir.

Araç gövdesi sadece 11 adet kolayca tamir edilebilir parçadan oluşur ve iç ve dış temizlik için tek bir su püskürtmesiyle temizlenebilir. Bu, aracın bakımının kolay ve müşteriler için ekonomik olmasını sağlar.

ÜÇ FARKLI VERSİYON

Méhari, neredeyse 20 yıl boyunca üretildiği halde, sadece üç farklı versiyonu sunuldu, bunlardan ikisi sınırlı sayıda üretildi.

1979 yılında Citroën, Méhari’nin 4×4 versiyonunu tanıttı. Ardından, 1983 yılında iki özel sürüm piyasaya sürüldü. İlk olarak, İspanya ve Portekiz’de satılan tatil havası ve parlak sarı renk şemasına sahip Méhari Plage tanıtıldı. Son olarak, Nisan 1983’te Fransa, İtalya ve Portekiz’de sadece 700 adetle sınırlı olan Méhari Azur piyasaya sürüldü.

Citroen Mehari

ÇEŞİTLİ KULLANIM ALANLARI

Méhari, polis, gümrük, havaalanları, hipodromlar ve birçok farklı kuruluş arasında popüler bir seçenek oldu, aynı zamanda esnaf, zanaatkârlar ve bireysel kullanıcılar tarafından da ilgi gördü.

Bu model, Fransız ordusu ile uzun bir kariyere sahipti ve 1972 ile 1987 yılları arasında toplamda 11.457 adet Méhari sipariş etti. Méhari 4×4 ayrıca tıbbi yardım aracı olarak da kullanıldı ve 1980 Paris-Dakar Rallisi’nde rotanın çevresinde tıbbi destek sağlamak için on araç görev aldı.

Son olarak, Méhari hatta filmlerde bile yer aldı, özellikle Louis de Funès’in başrolünde olduğu “Le Gendarme de Saint Tropez” adlı filmde görüldü.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d