Uçmaya Hazır

Stellantis’ın kuruluşundan bu yana, temiz, güvenli ve ekonomik mobiliteyi sağlayan teknolojilerin araştırma, geliştirme ve uygulamasına yatırım yapmaktadır. Neden mi?

İnsan arzularına cevap veren yenilikler yaratmak için. Bu vizyon, yenilikte yeni sınırları aşma kapasitemize olan inancımızla beslenmektedir. Ve yeni türdeki zorluklarla başa çıkmak için yeni türde ortaklıklar kuruyoruz. Bu ortaklıklardan biri, elektrikli hava taksileri alanında öncü bir geliştirici olan Archer Aviation ile yapılan bir ortaklıktır. Archer, insanların şehirlerde hızlı, güvenli, sessiz ve sürdürülebilir bir şekilde seyahat etmelerini sağlayan bir yol sunmaktadır.

Stratejik bir ortak olarak, Stellantis, Archer’ın yüksek verimli şehir içi uçuşlar için tasarlanmış tamamen elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) aracı olan Midnight’ın üretimini hızlandırmak ve ölçeklendirmek için 150 milyon dolarlık sermaye desteği sağlayacaktır. Altı bağımsız pil paketi tarafından güçlendirilen Midnight, işletme sırasında sıfır karbon salınımı üretecek şekilde tasarlanmıştır. 100 mil menzile sahip olmasına rağmen, 20 mil arka arkaya uçuşlar gerçekleştirmek için optimize edilmiştir ve uçuşlar arasında yaklaşık 10 dakika şarj süresi ile 1.000 poundluk bir yük taşıma kapasitesine sahiptir. Midnight, pilot dahil olmak üzere dört yolcu taşıyabilerek trafik sıkışıklığından bağımsız olarak güvenli, hızlı, pratik ve emisyonsuz yolculuklar sağlar.

Stellantis – Archer Midnight

Stellantis, Archer ile yan yana çalışarak, Covington, Georgia’da ilk yüksek hacimli eVTOL uçak üretim tesisi inşa etmesine yardımcı olmaktadır. Şirketlerin Midnight’ı 2024 yılında üretmeye başlamayı planladığı bu tesis, başlangıçta 350.000 metrekarelik bir alana sahip olup yılda 650 uçak üretim kapasitesine sahiptir. Tesis, üretimin yılda 2.300 uçağa kadar desteklenebilmesi için ek 550.000 metrekarelik bir alana genişletilebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Midnight, karbonsuz seyahat hedefine ulaşmaya yardımcı olma potansiyeline sahiptir. Ulusal hava sahasına güvenli bir şekilde entegre edildikten sonra, kentsel yolculuklar sırasında insanların konfor, kolaylık ve verimlilik elde etme şeklini değiştirecek yenilikçi ve rekabetçi bir seçenek olarak hizmet verecektir. Bu gücü gelecek on yıllar boyunca sağlamlaştırmak için Stellantis, hızla uçak üretiminin ölçeklendirilmesini mümkün kılmak için gelişmiş üretim teknolojisi ve uzmanlığı, deneyimli personel ve sermayeyi ortaklığa katkıda bulunmaktadır. Archer’ın 2025 yılında hizmete başlama planlarını karşılamak için.

Stellantis Archer Midnight

Geçmişte kullanılan teknolojilerden yeni ve gelişmekte olan çözümlere geçiş, Dare Forward 2030 stratejik planının önemli bir yönüdür. Gelişmiş kentsel hava hareketliliği, yoğun trafikte yükseklerde insanları taşıyarak karayolu tabanlı paylaşımlı ulaşımla rekabet eden ücretlerle kısa ve orta mesafelerde seyahat etmenin yenilikçi bir yoludur. Çevre dostu, güvenli, maliyet etkin ve zaman açısından verimli: Archer’ın Midnight uçağı tüm bu özellikleri karşılamaktadır ve bir telefon uygulaması üzerinden elektrikli hava taksisini sipariş etme kolaylığıyla kentsel bağlantıyı artırmaktadır.

Archer ile olan ortaklığımız, sadece eVTOL uçak alanında değil, aynı zamanda gelişmiş üretim ve teknoloji sektörlerimizde de daha fazla teknolojik çığır açmayı tetikleyecek. Bu ortaklık, bizi yeniliklere ilham vererek bugün bizi eğitiyor ve yarının fırsatları için hazırlıyor.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d