Bir İkonun Doğum Gününü Kutlarken

Volkswagen sınırlı sayıda üretilen Polo GTI Edition 25’i sunar.

Polo GTI’nın 25. yılı! – Bu yıl dönümünü kutlamak için Volkswagen özel seri model Polo GTI Edition 25’i piyasaya sürüyor. Polo’nun adına ilk kez 1998 yılında üç ikonik harfi ekledi: GTI. Şimdi, Polo III GTI’nın piyasaya sürülmesinden çeyrek yüzyıl sonra, VW mevcut 152 kW (207 PS) Polo GTI’nın sınırlı sayıda üretilen bir versiyonunu sunuyor. Güçlü motor etkileyici olsa da, bu spor kompakt aracın dikkat çeken tek özelliği değil: spor süspansiyon, elektronik diferansiyel kilit XDS, kapsamlı bir standart ekipman yelpazesi ve bazı özel tasarım vurguları gibi özelliklerle, yıl dönümü modeli özel bir şey. Polo GTI Edition 25, 1 Haziran’dan itibaren Almanya’da sipariş verilebilir ve fiyatı 35.205 Euro olacaktır.

Volswagen Polo GTI: İlk Versiyon

Golf GTI4’ün “büyük kardeşi” gibi, Polo’nun da uzun bir geçmişi ve birçok spor öncüsü var: VW, Polo GTI’nın 25. yılını özel yıl dönümü modeli Polo GTI Edition 25 ile kutluyor. Bu model 2.500 adet ile sınırlıdır. Satış, Pazarlama ve Satış Sonrası İşlerden Sorumlu Volkswagen Marka Yönetim Kurulu Üyesi Imelda Labbé, “Volkswagen zengin bir mirasa sahip ve Polo ikonik araçlarımızdan biridir” diyor. “GTI hayranları bizim için çok önemlidir ve yıl dönümü modelimiz, Polo sınıfında güç, performans, sportiflik ve keyifli sürüşün 25 yılını kutlamak için onlarla birlikte bu kilometre taşını işaret etmenin bir yoludur.”

Volkswagen Polo GTI Edition 25

Performans ve araç kontrolü: Ön tekerlekten çekişli Polo GTI Edition 25’i 0’dan 100 km/s hıza 6.5 saniyede taşıyan 152 kW (207 PS) gücünde ve 320 Nm torkta çalışan güçlü iki litrelik TSI motor bulunmaktadır. Ayrıca, model standart olarak özel olarak ayarlanmış bir spor süspansiyon ile donatılmıştır. Bu, gövdeyi 15 milimetre alçaltır ve elektronik diferansiyel kilit XDS ile birleştirildiğinde, GTI modellerine özgü mükemmel sürüş dinamikleri, geliştirilmiş çekiş gücü ve hassas yönlendirme sentezini sağlar.

Özel yıl dönümü ekipmanı: Yeni özel model aynı zamanda olağanüstü konumunu görsel olarak da vurguluyor: Klasik GTI görünümüne sahip, kırmızı fren kaliperleri ve süs şeritleri, radyatör ızgarasında bal peteği tasarımı ve krom kaplı egzoz çıkışları bulunuyor. Ve bu kadarla sınırlı değil: Polo GTI Edition 25, siyah parlak 18 inç Adelaide alaşım jantlar, siyah tavan ve siyah dış dikiz aynaları gibi birçok özel ekipman özelliğine sahiptir, bunların hepsi sportif görünümünü oluşturmaya yardımcı olur. İç mekan, perforajlı siyah-kırmızı deri premium spor koltuklarla standart olarak donatılmış olup üzerinde GTI logoları bulunur ve kırmızı GTI yazıları ile cilalı siyah süslemelerle tamamlanmıştır. Araç sahipleri, sırtlık panel trimindeki “2500 adetin biri” logosuyla araçlarının sınırlı sayıda olduğunu hatırlatılır. Polo GTI Edition 25, GTI renkleri olan Saf Beyaz, Kings Kırmızı Metalik, Reef Mavi Metalik, Duman Grisi Metalik ve Derin Siyah İnci Efekti’nin yanı sıra Ascot Gri renkte de mevcuttur.


Yenilikçi teknolojiler: Standart olarak sunulan özellikler arasında IQ.LIGHT LED matris farlar, Dinamik Işık Yardımı ve LED gündüz farları yer alır, bu da yolu yüksek derecede homojen bir şekilde aydınlatmayı sağlar. Ayrıca deri multifonksiyon spor direksiyon simidi ve kürekleri ile “25” logosu ile birlikte daha üst sınıf araçlara ait birkaç yardımcı sistem bulunmaktadır. Opsiyonel olarak sunulan Seyahat Yardımcısı, IQ.DRIVE yardım paketinin bir parçasıdır ve kısmen otomatik sürüşe olanak tanır. Seyahat Yardımcısı sistemi, yeni Polo GTI’nın 0 km/s hızdan sistemin sınırı olan 210 km/s hıza kadar direksiyon, frenleme ve hızlanmayı devralabilir. Bunun için Seyahat Yardımcısı, uzunlamasına yönlendirmek için Adaptif Hız Sabitleme Kontrolü ve yanlamasına yönlendirmek için (standart olarak takılı olan) Şerit Yardımcısı gibi tanıdık sistemlere güvenir.

Polo GTI’nin 25 yılına bir bakış: İlk Polo ürün serisi GT varyantı 1979’da piyasaya sürüldüğünde büyük bir etki yaratmıştı. Ancak ikonik üç harfin araca verilmesine izin vermek 1998’de ve üçüncü Polo neslinde gerçekleşti. VW, ilk Polo GTI’nın üretimini 3.000 adetle sınırladı ve kısa süre sonra modelin tükendiğini duyurdu. Bir sonraki GTI versiyonu ise 2006’da görüldü. 132 kW (180 PS) Cup Edition, Polo Cup’da kullanılan yarış arabalarına görsel olarak dayanmasıyla hayranlar için gerçek bir ziyafetti.

Volswagen Polo GTI Edition 25

Ardından, 2010 yılında beşinci nesil geldi: turbo ve süperşarjlı 1.4 litrelik TSI motor, GTI tutkunları tarafından büyük ilgi gördü ve yeni hayranlar kazandı. 2014 yılında gelen halef ise dikkate değer bir güce sahipti: yepyeni TSI motor 141 kW (192 PS) sunuyor ve 236 km/s’lik üst hızlara ulaşıyordu.

Polo, evrimini sürdürdü ve GTI geleneği de onunla birlikte evrildi: 2021’deki altıncı Polo nesli kompakt araçlar için yeni standartlar belirledi. Modüler enine matris (MQB) üzerine dayanıyordu, bu da tüm ürün serilerinde teknolojik ilerlemeyi, yüksek gövde sağlamlığını, örnek düşük araç ağırlığını ve mükemmel çarpışma özelliklerini temsil ediyordu.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: