Honda Formula 1’de Yoluna Aston Martin ile Devam Edecek

Honda, Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın 2026 sezonu için Aston Martin takımının güç ünitesi tedarikçisi olacağını duyurdu.

Honda Motor, 2026 sezonundan itibaren FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’na güç ünitesi tedarikçisi olarak katılacağını açıkladı. Honda, 2026 sezonunda yürürlüğe girecek olan yeni F1 düzenlemelerine uygun güç üniteleri tedarik etmek için Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Ekibi ile iş birliğine imza attı. Yeni güç ünitesi düzenlemeleri ile Honda’nın karbon nötr yaklaşımı ortak noktada buluştu. Yarışçı ruhu ile geliştirmelerine devam eden Honda, sürdürülebilirlik yaklaşımına dayanarak F1 yarışlarında yeni bir mücadeleye katılma kararı aldı. 2022’den bu yana hem otomobil hem de motosiklet motor sporları faaliyetlerinden sorumlu olan Honda Racing Corporation (HRC); güç ünitelerinin geliştirilmesini, yarış katılımını ve F1 yarışlarını yönetecek.

Honda tarafından 2020 yılında yapılan ayrılık açıklamasının ardından 2023 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda Oracle Red Bull Racing ve Scuderia AlphaTauri takımlarına Honda RBPT motoru ile teknik destek vermeye devam ediyor. 2025 yılındaki sezonun sonuna kadar Red Bull ve AlphaTauri takımlarının kullandığı motorları Honda üretmeyi sürdürecek.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d