Toyota ve Komatsu Ortak Projede Buluşuyor.

Madencilik sektöründe kullanılmak üzere iki dev firma; Toyota ve Komatsu, otonom araç projesinde ortak hareket edecekler.

Komatsu Ltd. ve Toyota Motor Corporation, Komatsu’nun Otonom Haulage Sistemi (“AHS”) üzerinde çalışacak bir Otonom Hafif Araç (“ALV”) geliştirmek için ortak bir proje başlatmayı memnuniyetle duyuruyor. Otonom taşıma kamyonları ve AHS tarafından kontrol edilen otomatik ALV’lerin madenlerde daha fazla güvenlik ve verimlilik iyileştirmeleri gerçekleştirmek için Komatsu ve Toyota, yeni teknolojilerin ortak geliştirilmesi için bir çaba başlatıyor. Her iki şirket de kavrama alanlarında bir konsept ALV test ediyor ve yaklaşık olarak 2024 Ocak ayında bir müşteri tesisi üzerinde bir konsept kanıtı sunmayı planlıyor.

Mineraller ve enerji kaynakları, yaşamımız ve endüstrilerimiz için önemlidir. Otonomi, insanları zarardan uzaklaştırma ve güvenliği artırma fırsatı sunar. Madencilik endüstrisindeki iş gücü kıtlığı gibi süregelen zorluklara rağmen madencilik müşterilerimize, kritik minerallerin sağlanması gibi zorlu çalışmaları sürdürme imkanı sağlayabilir. Ayrıca, insan hatası nedeniyle meydana gelen kazaları azaltma çabasıyla birden fazla ekipmanın kullanıldığı maden sahalarına ek güvenlik önlemleri sağlayabilir.

2008 yılında dünyanın ilk ticari uygulaması olan bir AHS’nin başlatılmasından bu yana, Komatsu çeşitli maden ortamlarında kanıtlanmış performansı kurmuş ve güvenlik ve verimlilik konusunda itibar kazanmıştır. Şu anda, AHS yetenekli otonom taşıma kamyonları ve bakım veya taşıma için kullanılan manuel hafif araçların aynı anda taşıma yollarında çalıştığı durumlarda, otonom taşıma kamyonları, insan hatası nedeniyle olası çarpışmaları önlemek için hafif araçlardan geçerken hızlarını azaltabilir veya durabilir. Öte yandan, otonom taşıma kamyonlarının işletim verimliliği konusunda maden operasyonlarında artırılmış üretkenlik talepleri hala bir sorun olarak varlığını sürdürmektedir.

Bu durumlar ve bu sorunları hızlı bir şekilde çözme çabasıyla Komatsu ve Toyota madenlerde otonomiyi hızlandırmak için bir araya gelmiştir. Komatsu, AHS denetim sistemi üzerinde ALV’ler için yeni bir yönetim programı geliştirecek ve Toyota, AHS kontrolü altında otomatik olarak çalışan ALV’ler geliştirecektir.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: