Yeni Opel Corsa

Yeni Opel Corsa bu yıldan itibaren geliyor. Daha iddialı, daha duygusal, daha sezgisel kullanımı olan ve tüm yeni elektrikli ve hibrit motor seçenekleriyle donatılan bu yeni model, Opel’in şehir araçları segmentinde geleneksel teklifinde güçlü bir evrimi işaret ediyor.

Başta, yeni Corsa, yeni tasarımıyla etkileyici bir şekilde dikkat çekiyor. Gerçekten de, markanın karakteristik ön yüzü olan Opel Vizor’u ve gururla arka bagajın ortasına yerleştirilmiş Corsa yazısını benimsemektedir. Bunun yanı sıra, Alman şehir otomobili yeni teknolojilerin katkısıyla daha da rahat bir sürüş imkanı sunuyor. Yeni Corsa isteğe bağlı olarak Qualcomm Technologies1’in Snapdragon Cockpit platformuna dayalı tamamen dijital bir gösterge paneli sunmaktadır: Yeni bir yazılım ve 10 inçe kadar çıkabilen renkli dokunmatik bir ekranla geliştirilmiştir. 2019’da Corsa tarafından şehir otomobilleri segmentinde tanıtılan, göz kamaştırmayan Intelli-Lux LED® matrix aydınlatması da daha da geliştirilerek daha üstün bir performansa sahip hale getirilmiştir: Şimdi 14 adet LED segmenti bulunmaktadır. En çok satan şehir otomobillerinin en son versiyonu, motor bölümünde de yüksek teknolojiden faydalanmaktadır. Corsa Electric, WLTP2 standardına göre 402 kilometrelik bir menzile sahip daha güçlü bir batarya ile donatılmıştır. Diğer motor seçenekleri de yeni eklenenler arasındadır. Corsa, 48 volt sistemli hibrit bir versiyonla sunulan ilk Opel’dir. Yeni Corsa, müşterilerine %100 elektrikli, hibrit ve son derece verimli benzinli motor seçenekleri arasında seçim yapma imkanı sunarak bu segmentte eşsiz bir seçenek sunmaktadır.

Yeni Opel Corsa

Mükemmel oranlara sahip ve en küçük detaylara kadar özenle tasarlanmış bir gövdeye sahip olan yeni Opel Corsa, karakter dolu ve sade bir çizgi ile taşınmaktadır. Tasarımcılar, Blitz’in şehir otomobilini daha da modern ve şık hale getirdiler. En dikkat çekici öğe ise tüm yeni Opel modellerinde benimsenen markanın karakteristik ön yüzü olan ikonik Opel Vizor’dur. Siyah şerit, Corsa’nın ön kısmını kaplar ve aracın ızgarasını, LED farlarını ve ortasında Opel logosunu tek bir unsura entegre eder. Donanım seviyesine bağlı olarak, marka logosu ön ve arka tarafta mat siyah veya satine gümüş olarak sunulur. Ön tamponun alt kısmındaki sahte hava girişleri, öncekine göre daha büyük ve belirgin olup, Corsa’nın siluetini yolda daha da sağlamlaştırmasını sağlar.

Yeni Corsa’nın profilü, karakteristik hatlarıyla da etkileyici olacaktır. Arka camın ön direği “delikli” gibi görünerek (donanım seviyesine bağlı olarak siyah renkte de mevcuttur), tavanın aracın üzerinde süzülmesine olanak sağlar. Arka kısım da grafiksel bir görünümünü vurgular: Corsa’nın logosu şimdi – “Opel Corsa 40” özel serisinde birkaç ay önce görüldüğü gibi – hayonun ortasında görünür hale gelmiştir. Ayrıca Corsa’da ilk kez sunulan Grafik Gri rengi, yeni gelenin yeni bir görkemle parlamasını sağlar.

Corsa Electric, iki farklı elektrikli tahrik seçeneği ile sunulacak: şehir otomobillerinin en çok satan modeli, 100 kW/136 hp güç ve 357 kilometreye kadar geliştirilmiş bir menzil2 sunarken, aynı zamanda 115 kW/156 hp güç ve WLTP2 normuna göre 402 kilometreye ulaşabilen bir menzil sunacak. Corsa Electric yalnızca son derece verimli olmakla kalmıyor – elektrikli bataryası ve 260 Nm torkuyla her durumda saf bir sürüş keyfi de sunuyor. Ayrıca, Corsa Electric hızlı bir şekilde şarj edilebilir: hızlı şarj istasyonu aracılığıyla batarya, sadece 30 dakikada toplam kapasitesinin %80’ini geri kazanabilir (20-80%4).

Motor seçenekleri arasındaki diğer yenilikler, daha sorumlu bir sürüş keyfi sunmayı sağlayacak: Opel, ilk kez 48 volt sistemli bir hibrit motor seçeneği sunma imkanı sunacak. 74 kW/100 hp ve 100 kW/136 hp güçlü motorlar, yeni bir çift kavramalı otomatik şanzımanla donatılmıştır. Gelecekte, bu motorlar, son derece ekonomik benzinli motorlardan tamamen elektrikli Corsa Electric’e kadar geniş bir motor seçeneği sunarak markanın elektrifikasyonunu tutarlı bir şekilde sürdürecektir.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d