Lingotto’nun 100 Yılı: FIAT Geleceği Tasarlıyor

FIAT için Lingotto, mirasın gelecekle buluştuğu bir yerdir. İlk günlerinde ikonik yapısı ve özellikleri, gerçekten FIAT’ı 20. yüzyıla başarıyla taşıyan bir manifestoydu. Bugün ise yine 21. yüzyılda markanın yenilenmiş vizyonunun bir manifestosudur.

“Geleceği Şekillendirmek” adlı kutlama videosunda Olivier Francois, FIAT CEO’su ve Stellantis Global CMO’su, 2024 yılından itibaren piyasada görünmeye başlayacak araçların bazı detaylarını öngörmek için bir fırsatı değerlendiriyor. “Lingotto ilhamlı” tema, aynı zamanda FIAT’ın hedefini açıkça ortaya koyuyor: değişimi ilham vermek ve sürdürülebilir bir geleceği herkese ulaşılabilir kılmak. Olivier Francois şöyle diyor: “FIAT olarak, Lingotto ve pistin öyle bir kent simgesi olduğunu düşünüyoruz ki, ‘tasarım işaretleri’ haline gelmeyi hak ediyorlar. Özellikleri, FIAT tasarımcılarını gelecek FIAT modellerinin çizgilerini takip etmeye ilham verdi, inanılmaz çatı pistinden rampaya – 1920’lerde bir devrim gibi – bu bizim geleneksel hafifliğimizin bir manifestosu gibi: daha az malzeme, daha fazla alan, bu iç tasarım vizyonumuzun ileriye doğru hareketi. “La Pista 500” ün oval şekli birkaç yeni iç ürün işaretleyiciye ilham verirken, pencerelerinin hafifliğiyle cephe, gelecek modellerin ayırt edici bir imzası haline gelecektir. O “Lingotto ilhamlı” modelleri bir yıl sonra piyasaya sürmeyi dört gözle bekliyorum.”

Pinacoteca Agnelli’nin Başkanı Ginevra Elkann şunları söyledi: “Bugün özel bir gün: Lingotto tam olarak 100 yıl önce büyük dedem tarafından resmi olarak açıldı. Bu, FIAT için ve genel olarak İtalyan endüstrisi için çok gurur verici bir an oldu. Corbusier onu ‘endüstrinin sunabileceği en etkileyici manzaralardan biri’ olarak adlandırdı. Lingotto, İtalyan üretiminin, yenilenmenin ve dönüşümün bir simgesi oldu ve bugün hala yeni fikirlerin motorudur. 80’lerde yeni bir amaca yönelik arayış içindeydik, bu yüzden dedem onu bugün gördüğünüz şekle dönüştürmeye karar verdi: mağazalar, ofisler, oteller ve Pinacoteca Agnelli’nin sanatsal misyonuyla dolu bir kültür. Yeni bir iddialı sergi ve etkinlik programıyla yeniden başlatılan Pinacoteca, çeşitli ve genç bir halk için yeni bir mekân haline gelmiştir. La Pista 500’deki muhteşem sanat enstalasyonlarıyla asılı bahçeye, Casa 500 ve FIATCafé500’e ve sanat dolu mekâna sahip olan Pinacoteca Agnelli, bugün şehirde en çok ziyaret edilen müzelerden biridir.”

Lingotto binası, 80’lerde yeni bir kader buldu ve Torino şehrine açıldı. Giovanni ve Marella Agnelli koleksiyonu, onun sembolik çekirdeği haline geldi. Bugün La Pista 500’ün açılışı, halkı bu özel mekanın orijinal kimliğiyle tekrar bağlantı kurarak geçmişi yeni, taze ve canlı köklere birleştiriyor.

La Pista 500, Avrupa’nın en büyük asılı bahçesidir ve FIAT ikonuna, sanata, mimariye ve doğaya ilgi duyan ziyaretçilere hoş geldiniz diyen Casa 500 sadece bir müze değildir: bu, geleceğe doğru bir yolculuğun başlangıcıdır.

Yüzyıl boyunca FIAT’ın orijinal sembolik evi olan Lingotto, sürekli olarak evrim geçiriyor ve zamanla uyum sağlıyor. İnovasyon, detaylara dikkat ve hafiflik, markanın gelecek planlarının temelinde yer alıyor ve sürekli değişim çağında müşterilerin gerçek ihtiyaçlarının güçlü bir önceliklendirilmesi yapıyor.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d