Alfa Romeo Formula 1 Takımı – 2023 Monako Grand Prix – Pazar

Alfa Romeo F1 Takımı, Monaco sokaklarında hava koşulları tarafından tehlikeli hale getirilen mücadelede yer aldı ve Valtteri Bottas ve Zhou Guanyu puanları sıkı bir şekilde kaçırdı.

İkinci sıradan başlayan her iki sürücü de sıralamada yükseldi, Valtteri 11. sıraya yaklaşırken Zhou 13. sırayı elde etti. Yarışın orta noktasından hemen sonra yaşanan sağanak yağmurun derinden etkilediği bir yarışta, genel olarak kazanılan on pozisyon, herhangi bir takımın yaptığı en büyük gelişmeydi.

Takım şimdi şampiyonanın bir sonraki ayağı için Barselona’ya geçecek ve Monte Carlo’da tanıtılan yeni hava paketini değerlendirmeye devam edecek.

Alessandro Alunni Bravi, Takım Temsilcisi:

“Takım olarak mümkün olduğunca fazla yer kazanmak için iyi bir yarış gerçekleştirdik ve sonunda başka hiçbir takım bizim kadar çok yer kazanamadı. Dünün sıralama turlarının ardından büyük bir işimiz olduğunu biliyorduk, bu yüzden kararlarımızda agresif olmayı seçtik: Zhou’yu ilk turda pit stopa çağırdık, onu sert lastiklere geçirip ileri hareket etmesine izin verecek bir strateji denemek istedik. Yağmur geldiğinde, Valtteri ile ilk olarak orta seviye lastiklere geçen ilk takım biz olduk ve sonunda oldukça fazla yer kazanabildik. Maalesef, bu, ilk ona girebilmek için yeterli olmadı, ancak bugün yaptığımız çalışma için kendimizi suçlayamayız, özellikle geçmenin çok zor olduğu bir pistte. Bugünkü performansımızdan ve dün yaşadığımız zorlukların ardından nasıl toparlandığımızdan güç alabiliriz: şimdi Barcelona’ya odaklanmalıyız, burada yükseltmelerimizden performans çıkarmaya devam etmeliyiz.”

Valtteri Bottas (araba numarası 77):

Alfa Romeo F1 Team Stake C43 (Şasi 02/Ferrari) Yarış sonucu: 11. En hızlı tur: 1:17.824 (19. tur) Lastikler: Yeni Sert (52 tur) – Yeni Ara (26 tur)

“Sağlam bir yarış geçirdik ve muhtemelen günden elde edebileceğimizin en iyisini elde ettik. Monaco’da dört sıra yer kazandığınızda, kötü bir sonuç değil ve çabalarımızdan puan alamadığımız için sadece biraz üzücü. Yağmur yarışı biraz karıştırdığı için bize yardımcı oldu, ancak bazı önemli kararlar almak zorunda kaldık ve doğru adımları attık. Pist bazı yerlerde çok ıslak, bazı yerlerde ise daha kuru olduğu için, hatta ara lastiklerle bile kolay değildi, ancak bu kartı herkesten önce oynamayı tercih ettik ve sonuç olarak yer kazandık. Yeniliklerle birlikte araba daha iyi hissettirdi ve umarım Barcelona’da daha fazla performans elde ederiz, daha hızlı bir pist ve paketimizin biraz daha iyi çalışması gereken bir yer. Heyecanla bekliyorum.”

Zhou Guanyu (araba numarası 24):

Alfa Romeo F1 Team Stake C43 (Şasi 01/Ferrari) Yarış sonucu: 13. En hızlı tur: 1:16.926 (5. tur) Lastikler: Yeni Yumuşak (1 tur) – Yeni Sert (51 tur) – Yeni Ara (25 tur)

“Çok zorlu koşullarda iyi bir yarış geçirdik ve başlangıç noktamızı düşününce yapabildiğimiz ilerlemeden memnun olabiliriz. Bir turda pit yapmaya karar verdik, yarışı sadece bir takım sert lastikle bitirmeyi sağlayacak agresif bir seçimdi. Bu lastiklerle sahip olduğumuz hız oldukça iyiydi ve yağmur başlamadan önce daha yeni lastiklere sahip araçları geride tutmayı başardım. Yağmur her şeyi sıfırladı, başka bir pit stop yapmak zorunda kaldık ve gerçekten zorlu koşullarla başa çıkmak zorunda kaldık: pist gerçekten zorlayıcıydı, her viraj sizi yakalayabilirdi ve çok dikkatli olmak zorunda kaldım. Sonunda altı sıra yer kazandık ve oldukça eğlenceliydi. En önemlisi, yarış tempomuz iyiydi ve farklı pistler ve diğer koşullar için ileriye dönük iyi bir göstergeydi.”

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: