Citroen C5 Aircross Hybrid 136

C5 Aircross Hybrid 136, özel olarak tasarlanmış bir PureTech benzinli motor, yeni elektrikli çift kavramalı e-DCS6 şanzıman ve 21 kW elektrik motoru özelliklerine sahiptir.

Citroën, C5 Aircross için verimli bir elektrikli güç aktarma seçeneği olan Hybrid 136’yı tanıttı. Son teknoloji kompakt ve hafif hibrit teknolojisine dayanan bu yeni güç aktarma sistemi, kullanım sırasında şarj olan bir 48V batarya paketi, yeni hibrit sisteme uyum sağlamak üzere özel olarak tasarlanmış 136 beygir gücünde PureTech benzinli motor, yeni elektrikli çift kavramalı ë-DCS6 şanzıman ve 21kW elektrik motorundan oluşuyor.

Kombine WLTP döngüsüne göre sadece 129g CO2/km emisyon salan C5 Aircross Hybrid 136, karşılaştırılabilir elektrikli olmayan benzinli C5 Aircross türevine göre %15 daha az CO2 salınımı gerçekleştiriyor.

Citroen C5 Aircross Hybrid 136

Eşdeğer bir C5 Aircross dizel modelle benzer fiyatlandırılan C5 Aircross Hybrid 136, dizel motorlu versiyona göre neredeyse %12 daha az CO2 salınımı gerçekleştiriyor.

C5 Aircross Hybrid 136, Plug-in Hybrid 225’in de yer aldığı C5 Aircross elektrikli aralığını geliştiriyor.

Daha da önemlisi, C5 Aircross Hybrid 136’nın tanıtılmasıyla Citroën’in elektrifikasyon stratejisi hız kazanıyor. Citroën elektrikli aralığı artık Hybrid 136’dan %100 elektrikliye, Plug-in Hibrit’ten Ami’ye ve New C5 X’e, yolcu araçlarından ticari araçlara kadar 10 modele sahip olacak şekilde genişliyor, her yeni tanıtım müşteri ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor.

Citroen C5 Aircross Hybrid 136

YENİ 48V HİBRİT TEKNOLOJİSİ DETAYLARI

Yeni 48V hibrit teknolojisi, hem karışık sürüşe hem de %100 elektrikli sürüşe izin verir. Hafif ve kompakt hibrit teknoloji şunlara dayanmaktadır:

• Hibridleşme için özel olarak geliştirilmiş yeni nesil 1.2 PureTech benzinli motor (parçaların %40’ı yeni), üç silindirli ve 1199cc hacimli, 5500 rpm’de 136 beygir (100kW) güç ve 1750 rpm’de 230 Nm tork üretir.

• Değişken geometrili turboşarjör ve zamanlama zinciri seçeneği, yeni güç aktarma sisteminin performansına ve sağlamlığına katkıda bulunur. Euro 6.4 standardına uyumlu olan motor, Miller çevrimine uygun şekilde çalışırken, termal verimlilik de iyileştirilmiştir.

• Sürekli mıknatıslı senkron elektrik motoru, 21kW (28 beygir) tepe gücü ve 55 Nm tork üretebilir. Düşük tork gereksinimlerinde, düşük hızlarda, manevra yaparken veya yavaşlarken C5 Aircross’ın %100 elektrikli güçle hareket etmesini sağlar ve benzinli motora kalkışta yardımcı olur. Yavaşlama sırasında frenlerin aşınmasını azaltmak için bataryayı şarj etmek için bir jeneratör gibi hareket eder.

• 48V araç sistemi tarafından beslenen bir kayışlı marş motoru, benzinli motorun hızlı ve duyarlı bir şekilde çalışmasını sağlar.

• Yeni bir elektrikli çift kavramalı şanzıman olan ë-DCS6, tork kesintisi olmayan altı ileri çift kavramalı bir sistemle birlikte gelir ve özellikle hibrit sistemler için tasarlanmıştır. Vites değişimleri belirgin bir şekilde daha yumuşaktır ve sürüş daha konforludur. Elektrik motoru, invertör ve ECU hepsi entegre edilmiştir, böylece motorun altında bulunan alan optimize edilir.

• Sol ön koltuğun altına yerleştirilen 432Wh kapasiteli bir 48V Lityum-İyon batarya paketi, bagaj boyutu veya iç mekana herhangi bir etkisi olmadan monte edilir.

• Ayrıca, bir gerilim dönüştürücü sayesinde, 48V elektrik sistemi tarafından üretilen elektriğin bir kısmı aracın araç içi ekipmanını beslemek için 12V güce dönüştürülür. Böylece iki ayrı elektrik ağı yan yana var olabilir.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: