Rovanperä, TOYOTA GAZOO Racing İçin Podyumda

TOYOTA GAZOO Racing Dünya Ralli Takımı sürücüsü Kalle Rovanperä, zorlu Rally Italia Sardegna’da zekice bir sürüşle podyumu ve Power Stage zaferini elde ederek FIA Dünya Ralli Şampiyonası’ndaki liderliğine katkıda bulundu.

Cuma günü yolun ilk sırasında yer alırken geniş çakıllı yollara karşı karşıya kalan Rovanperä, yağmurda karakteristik olarak güçlü bir sürüşle 50 kilometrelik Monte Lerno etabını kazanarak kendisi ve co-pilotu Jonne Halttunen’i gün sonunda dördüncü sıraya taşıdı.

Daha sonra, olağandışı bir Cumartesi gününde yaşanan yağışlı hava koşullarında sıkıntılardan kaçınan sadece birkaç sürücüden biri oldu ve normalde sıcak ve aşındırıcı bir ralli olan yarışta sunulan daha yumuşak bileşik lastiklerin sınırlı sayısını yönetmek zorunda kalarak üçüncü sıraya yükseldi.

2023 FIA World Rally Championship / Round 06 / Rally d’Italia Sardegna / 1st-4th June, 2023 // Worldwide Copyright: Toyota Gazoo Racing WRT

Pazar günü açılış testlerinde lastikleri koruyabilen Rovanperä, ardından sırılsıklam bir ralli bitirme Power Stage’inde tipik bir saldırı sürüşü sergileyerek en iyi zamanı 4.7 saniye farkla elde etti. Genel sıralamada üçüncü olarak aldığı maksimum beş bonus puanıyla birlikte liderliğini 25 puan artırarak sürdürüyor.

Elfyn Evans, derin bir su geçidindeki hasardan dolayı Cumartesi sabahı zaman kaybetmesinin ardından, co-pilotu Scott Martin ile birlikte güçlü puanlar toplayarak finişte dört birinci GR YARIS Rally1 HYBRID aracından ikisini sağladı. Power Stage’de dördüncü en iyi zamanı elde etti ve TGR-WRT’nin 23 puan farkla liderliğini sürdürdüğü üreticiler şampiyonası için ekstra puanlar kazandı.

Sébastien Ogier, güçlü bir performansla ralliyi lider götürüyordu, ancak Cumartesi öğleden sonra yaşanan bir dizi talihsiz olay sonucunda çamurlu yoldan kayarak yarış dışı kaldı. Pazar günü yeniden yarışa döndü ve Power Stage’de beşinci oldu.

2023 FIA World Rally Championship / Round 06 / Rally d’Italia Sardegna / 1st-4th June, 2023 // Worldwide Copyright: Toyota Gazoo Racing WRT

Takamoto Katsuta, TGR WRC Challenge Program destekli aracıyla Pazar sabahı yarışa yeniden başladı ve Cuma günü gösterdiği iyi tempoya geri döndü, hafta sonunun ikinci etap zaferini son testte elde etti ve Power Stage’de üçüncü oldu.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d