Porsche, Formula E Portland’da Podyumda.

António Félix da Costa, Portland E-Prix’te güçlü bir geri dönüş yaptı: Porsche 99X Electric aracının direksiyonunda, Amerika’nın Kuzeybatı’daki ilk Formula E yarışında üçüncülük elde etti.

TAG Heuer Porsche Formula E Team, ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nda takımlar klasmanında liderliğini korudu. Cape Town galibi António Félix da Costa, Portland International Raceway’de intikam ateşiyle geri döndü ve sezonun üçüncü kez podyuma çıktı. Sürücüler klasmanında lider olarak Amerika’nın Oregon eyaletine seyahat eden Pascal Wehrlein, sekizinci sırada puan elde etti. Amerikan Porsche müşteri takımı Avalanche Andretti’nin ev sahibi yarışında, Jake Dennis (GBR) Porsche 99X Electric ile ikinci sırayı aldı. Takım sahibi ve ABD motor sporları efsanesi Michael Andretti tarafından izlenen André Lotterer (GER) ise P19’da yarışı tamamladı.

ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nda takımlar klasmanında, TAG Heuer Porsche Formula E Takımı, 16 yarışın 12’sinden sonra 231 puanla lider durumda bulunuyor. Envision Racing (225), Jaguar (184) ve Avalanche Andretti (177) takip ediyor. Pascal Wehrlein, sürücüler şampiyonasında 138 puanla üçüncü sırada yer alırken, yeni lider Jake Dennis (154) ve Nick Cassidy (NZL/153) takip ediyor. António Félix da Costa (93) altıncı sırada yer alırken, André Lotterer (23) P15’te bulunuyor.

Yarış 12 3,19 kilometrelik Indy Car pistindeki eleme turlarında António Félix da Costa, Porsche 99X Electric aracıyla düellolara kalmayı başardı ve yarışa P7’den başladı. Hemen baştan itibaren sıralamada yükselme mücadelesi verdi ve 32 turun beşincisinden sonra ikinci sıraya yükseldi. 22. turda ilk kez liderliği ele geçirdi. Cesur bir sürüşle önde giden grup arasında mücadele ederek sona kadar savaştı ve nihayetinde üçüncü sırada bayrağı gördü. P18’den yarışa başlayan Pascal Wehrlein, birçok geçiş hareketiyle sekizinci sırada önemli puanlar elde etti, hem kendisi hem de takımı için önemli bir başarıya imza attı.

António Félix da Costa, Porsche fabrika sürücüsü (#13): “Podyumla çok mutluyum. Harika bir yarıştı ve harika bir sonuç elde ettik. Sıkı bir mücadele verdik, ancak liderliği biraz erken almak belki enerji konusunda sonlara doğru biraz sıkıntı yaşamamıza neden oldu. Yine de sezonun son dört yarışı için üzerinde geliştirmemiz gereken noktaları biliyoruz. Pascal ve takım için şampiyonluğu güvence altına almak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

Pascal Wehrlein, Porsche fabrika sürücüsü (#94): “Bu çok garip bir yarıştı – o kadar kaotikti ve birçok araç yan yanaydı – bu sezon öncesinde böyle bir şey hiç yaşamamıştık. Her şey çok yakın, özellikle yarışın ikinci yarısında, ve sürekli pozisyon kaybediyordum. Bugün kesinlikle daha fazlasını yapabilirdim, ancak elemede çok geride olmak yarışı zorlaştırdı.”

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: