Skoda sürücüsü Kajetan Kajetanowicz, Çamur Çukurlarını Ustalıkla Aştı

Kajetan Kajetanowicz ve yardımcısı Maciej Szczepaniak, Safari Rally Kenya’da WRC2’yi kazandı.

Oliver Solberg ve yardımcısı Elliott Edmondson, RC2 sınıfında liderliği ele geçirdi. Etkinlik için, eski FIA Dünya Ralli Şampiyonu Petter Solberg’un 21 yaşındaki oğlu, Toksport WRT takımının yönettiği Skoda Fabia RS Rally2’sini Eurosol Racing Team Hungary’nin Skoda Fabia Rally2 evo’suyla değiştirmişti. Safari Rally Kenya’yı ustalıkla öğrenmeye odaklanmak için WRC2 sınıflandırmasında puan almayı tercih etmedi. Altı etap sonunda, liderliği iki dakikadan fazlaydı, ancak bir sonraki testten sonra her şey değişti. “Lastiğim patladı ve tekerleği değiştirmemek için yanlış bir karar verdim. Afrika’da bu iyi değil,” dedi Solberg, Skoda süspansiyonu çöktüğünde ve günü tamamlamak için durmak zorunda kaldığında. İkinci bacağa geri dönen Solberg, başka bir patlak lastik yaşadı, bu sefer orta etapta tekerleği değiştirmek için yeterince akıllıydı ve rallinin 19 etabının 17’sinde en hızlı süreyi kaydetti. Bu hızla, kendisinden önceki tüm RC2 rakiplerini geride bıraktı, ancak bir tanesinin önünde Kajetan Kajetanowicz vardı. Geçen yıl Kenya’da WRC2 şampiyonu olan Kajetanowicz, o da bir patlak lastikle başa çıkmak zorunda kaldı (SS 4), ancak hemen tekerleği değiştirmek için akıllıca bir karar verdi. Oliver Solberg’in çok gerisinde olan Kajetanowicz, Grégoire Munster ile liderliği 11. etapta değiştirdi. Lüksemburglu Ford sürücüsü teknik sorunlar nedeniyle durduğunda, Kajetanowicz ve navigatörü Szczepaniak, rakiplerinin yedi dakikadan fazla önündeydi.

Ancak sonra Oliver Solberg/Elliott Edmondson tam saldırı moduna geçti. “Tek yol tam gaz, asla pes etmiyoruz,” dedi Solberg’in stratejisi. Boşluk dakika dakika küçüldü. Finiş çizgisinde, Kajetanowicz/Szczepaniak 31 saniye farkı korudu. “Harika bir his. Burada olmak çok güzeldi. Kolay gibi göründü, ama öyle değildi,” yorum yapan Kajetan Kajetanowicz. WRC2 zaferiyle birlikte, genel klasmanda dördüncü sıraya yükseldi. Aynı zamanda WRC2 Challenger sınıflandırmasında da birinci oldu.

WRC Masters kategorisinde zafer, Armin Kremer/Timo Gottschalk isimli Alman ikilinin oldu. Eski FIA Asya-Pasifik Ralli Şampiyonu ve Dakar Rallisi kazanan yardımcı pilotuyla birlikte, Baumschlager Rallye&Racing takımının Skoda Fabia Rally2 evo’sunu RC2 sınıfının beşinci sırasında tamamladı.

FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın bir sonraki ayağı olan Rally Estonia, 20-23 Temmuz 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek. Son derece zorlu ve ıslak Doğu Afrika savanasından WRC2 yarışmacıları, Kuzey Avrupa’nın düz ve ultra hızlı çakıl etaplarına geçecekler.

Safari Rally Kenya, 22-25 Haziran 2023, RC2 sınıfı sonucu:

  1. Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak (POL/POL), Skoda Fabia Rally2 evo, +3:57:15.9 saat*
  2. Oliver Solberg/Elliott Edmondson (SWE/GBR), Skoda Fabia Rally2 evo, +30.6 saniye
  3. Martin Prokop/Zdeněk Jůrka (CZE/CZE), Ford Fiesta Rally2, +11:27.7 dakika
  4. Carl Tundo/Tim Jessop (KEN/KEN), Skoda Fabia RS Rally2, +14:22.7 dakika
  5. Armin Kremer/Timo Gottschalk (DEU/DEU), Skoda Fabia Rally2 evo, +17:24.9 dakika

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d