TOYOTA GAZOO Racing Mükemmel Finishi Tekrarladı

TOYOTA GAZOO Racing Dünya Ralli Takımı, Safari Ralli Kenya’da ikinci yıl üst üste inanılmaz bir şekilde ilk dört pozisyonu temiz bir şekilde elde etti.

TGR-WRT, 2021’de takvime döndüğünden beri FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın en zorlu etabında yenilmezliğini sürdürüyor ve Toyota’nın tüm zamanların Safari rekoru şimdi 11 zaferle genişletilmiş durumda – bunlardan 10’u WRC’nin bir parçası olarak elde edildi.

1-2-3-4 bitiriş, Toyota’nın Celica ST185 ile Kenya’da ilk kez 30 yıl önce kaydettiği bir sonucun aynısını 2022’de GR YARIS Rally1 HYBRID ile tekrarladığı ayın tam 30 yıl sonra gerçekleşiyor. Herhangi bir üretici, aynı WRC etabında üç ayrı seferde bu başarıyı elde etmeyi veya bir rallinin ardışık iki baskısında bunu başarmayı ilk kez başarıyor.

Ogier’in üç yılda ikinci Safari zaferi, şu ana kadar sezonun beş yarışından üçüncü zaferi olup, ortak sürücüsü Vincent Landais ile birlikte. İlk tam etap ralliye cuma sabahı başından beri liderlik ettiler ve Pazar gününe, geçen yılın Safari kazananları Rovanperä ve Jonne Halttunen’e karşı 16.7 saniyelik bir farkla girdiler.

Final gününde altı etap ve 74,38 rekabetçi kilometre kaldı ve ilk iki ekip zafer için heyecan verici bir mücadeleye devam etti. Rovanperä, sabahın ilk etabında Ogier’in avantajını yarı yarıya azalttı, ancak Ogier, aracının arka kanadı ve bagaj kapağını kaybetmesine rağmen bir sonraki teste kadar bu farkı kapattı. Bu, son üç etap öncesinde yapılan son bakımda onarıldı ve yumuşak kumlar ve derin tekerlek izleriyle hala önemli zorluklar sunan son üç etapta yarışmaya devam etti. Ogier’in galibiyet farkı sadece 6,7 saniye oldu: Safari tarihindeki en küçük fark, genellikle tam dakikalarla kararlaştırılan bir etkinlik.

Ralli bitirme Güç Etabı’nda üç bonus puan alarak üçüncü en iyi zamanı yapan Rovanperä, 13 etaplık sezonun orta noktasındaki etkinlikten sonra şampiyonadaki liderlik avantajını 25’ten 37 puana çıkardı.

Evans, Scott Martin ile birlikte Safari podyumuna ikinci yıl üst üste çıkarak şu anda liderden 41 puan geride olacak şekilde üçüncü sıraya yükseldi. Bu kez Katsuta ve Aaron Johnston karşısında 16,7 saniye avantajla Pazar gününe başlamışlardı ve gün boyunca bu farkı 25,3 saniyeye kadar genişletmeyi başardılar.

Yine de TGR WRC Challenge Programı’nın desteğiyle Katsuta, Safari’de güçlü bir performans sergiledi ve Kenya’da üst üste üçüncü kez podyuma çıkmak için çabaladı ve şimdiye kadar en iyi derecesini elde etti.

Yılın beşinci zaferi olan TGR-WRT, üreticiler şampiyonasındaki liderliğini 42 puana çıkardı.

Kalle Rovanperä (Sürücü araç 69) “Seb ile olan mücadele sonlara doğru oldukça sıkılaştı ve küçük bir farkla galibiyeti kaçırınca sürücü için her zaman en iyi hissiyat olmuyor. Ancak sonunda şampiyona için iyi puanlar aldık. Tüm hafta sonu boyunca planıma sadık kaldım, iyi bir tempoda sürdüm ama büyük riskler almadım. Bu şekilde bitirmek gerçekten güzel. Son gün arabalar için gerçekten zorlu oldu: özellikle son etapta derin kumlar ve tekerlek izleri vardı. Arabalarımızın bu kadar güçlü olması ve bunları başarıyla tamamlaması harika, çünkü takımımızın Kenya’da yeniden 1-2-3-4 bitiriş yapması inanılmaz.”

Elfyn Evans (Sürücü araç 33) “Birçok zorluğun olduğu oldukça zorlu bir ralliydi, bu yüzden takımın tekrar dört aracı da ilk dörtte yer alması gurur verici. Hem GR YARIS Rally1 HYBRID’in hızını hem de dayanıklılığını gösteriyor ve buna ve bu takıma dahil olmaktan gurur duyuyorum. Tabii ki, kişisel olarak bitişte üçüncü sırada olmaktan tamamen memnun olamam, ancak takım için çok memnunum ve üçüncü sırada podyuma çıkmak da şampiyona için makul puanlar almayı sağlıyor.”

Sébastien Ogier (Sürücü araç 17) “Bu inanılmaz bir ralli ve inanılmaz bir mücadeleydi. Gerçekten keyif aldım, ancak birkaç daha az olay olmasını isterdim çünkü daha rahat bir yarış olabilirdi: tempomuz gerçekten iyiydi, arabayı süper bir şekilde kullanıyordum, iyi bir his vardı ve her şeyin kontrolümüzde olduğu görünüyordu. Ancak birkaç küçük şey oldu, bugün de bagaj kapağını kaybettik ve kumda bazı aşırı ısınma sorunları yaşadık. Ama bunu evimize getirebildiğimiz için mutluyum. Bence bu, tüm takım için hak edilmiş bir zafer ve sonuç ve bunun tadını çıkarmamız gerekiyor.”

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d