Oracle Red Bull Racing Avusturya Grand Prix

Verstappen Red Bull Ring’de kazanıyor ve Pérez üçüncü oluyor.

Oracle Red Bull Racing takımının Max Verstappen, Red Bull Ring’deki Avusturya Grand Prix’sinde etkileyici bir zaferle Formula1 Pilotlar Şampiyonası liderliğini güçlendirdi. Takım arkadaşı Sergio Pérez ise 15. sıradan başlayarak etkileyici bir performans sergileyerek podyumun son basamağını Verstappen’in ve Ferrari’nin Charles Leclerc’in arkasında elde etti.

Elemeler ve Cumartesi günkü sprint yarışını lider tamamlayan Verstappen, 71 tur süren yarışta kusursuz bir performans sergiledi. Başından itibaren liderliği elinde tutan Verstappen, ilk pit stop turunun ardından Leclerc ve ikinci Ferrari pilotu Carlos Sainz’i kolayca geçerek rahat bir şekilde 5.155 saniye farkla zaferine ulaştı. Hatta yarışın en hızlı turunu elde edebilmek için geç bir pit stop yaparak yumuşak lastiklerle de piste çıktı.

SPIELBERG, AUSTRIA – JULY 02: Race winner Max Verstappen of the Netherlands and Oracle Red Bull Racing and Third placed Sergio Perez of Mexico and Oracle Red Bull Racing celebrate on the podium during the F1 Grand Prix of Austria at Red Bull Ring on July 02, 2023 in Spielberg, Austria. (Photo by Clive Rose/Getty Images) // Getty Images / Red Bull Content Pool // SI202307020438 // Usage for editorial use only //

Diğer yandan Pérez, sıralama turlarında düşük bir 15. sıradan başlayarak önemli bir podyum pozisyonunu son turlarda Carlos Sainz’i geçerek garantiledi. Pozisyon mücadelelerinin yaşandığı birkaç etkileyici turun ardından bu başarıyı elde etti.

Bugünkü zafer, Verstappen’in Avusturya Grand Prix’sindeki dördüncü zaferi oldu ve 2023 sezonunun şu ana kadar dokuz yarışında yedincisi. Oracle Red Bull Racing’in yenilmez yılına devam etti.

Hollandalı pilot şu anda Pilotlar Şampiyonası’nda 229 puanla lider durumda bulunuyor ve 9 Temmuz’da Silverstone’da yapılacak olan İngiltere Grand Prix’si öncesinde Pérez’e karşı 81 puanlık bir farkla önde bulunuyor.

SPIELBERG, AUSTRIA – JULY 02: Sergio Perez of Mexico driving the (11) Oracle Red Bull Racing RB19 makes a pitstop during the F1 Grand Prix of Austria at Red Bull Ring on July 02, 2023 in Spielberg, Austria. (Photo by Mark Thompson/Getty Images) // Getty Images / Red Bull Content Pool // SI202307020388 // Usage for editorial use only //

MAX VERSTAPPEN – 1.lik

“Oldukça inanılmaz bir hafta sonu oldu; dürüst olmak gerekirse daha iyi olamazdı. Takım olarak her şeyi iyi yaptık, stratejiden pit stoplara kadar. Yarışa girerken lastiklerle ilgili herkesin aklında soru işaretleri vardı, ancak rakiplerimize kıyasla performanslarından memnun kaldık. Tüm hafta sonu boyunca araçta gerçekten rahat hissettim ve planladığımız her şeyi yapabildik. Son pit stopu elbette bir risk olarak gördüm. Radyodaki sesimden takımın benim pit yapmak istediğimi duyduğunu düşünüyorum. Dışarıdan bakıldığında delice görünebilir, ancak bunu yapabileceğimizi biliyordum. Bir boşluk olduğunu gördüm ve bunu en iyi şekilde değerlendirmek istedim.”

SERGIO PÉREZ – 3.lük

“Gerçekten iyi bir yarıştı. Bu hafta sonu hızımız olduğunu düşünüyorum: Sprint yarışında ve bugün bunu gösterdik. Güzel bir geri dönüş oldu ve araçla gerçekten rahat hissediyorum, gerçekten özel bir araç oldu. Sanırım hepimiz oldukça sıkı yarıştık ve Carlos gibi sürücülerle mücadele etmek her zaman keyifli oluyor. Zorlu birkaç yarış geçirdik, bu yüzden hızımıza ve formumuza geri dönmek güzel oldu. Fiziksel olarak hala yüzde yüz değilim, bu yüzden şimdi ileriye bakmalı ve Silverstone için zamanında iyileşmeliyim.”

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: