Mercedes-AMG Petronas Formula 1 Takımı: 2023 Silverstone

Pazar günü Silverstone’da podyum bitişi ve sağlam puanlar.

Lewis Hamilton İngiltere Grand Prix’sinde üçüncü ve George Russell beşinci olarak finiş gördü. Takım, sıralamada sırasıyla P6 ve P7’de yer alırken, George Soft lastikle, Lewis ise Orta bileşikle başlamak için stratejileri bölmeyi tercih etti.

Açılış turunda George, start çizgisinden bir yer kazandı, Lewis ise birkaç pozisyon kaybetse de ilk turun sonunda P8’e geri döndü. Lewis, lastik dayanıklılığının beklenenden daha iyi olması sayesinde yedinci sıraya yükseldi ve yarışın yarı noktasını geçmeden önce Alonso’yu yedi turda geçti, böylece her iki sürücü de durmadan yarışa devam edebildi. 28. turda George Orta lastik için pitstop yaptı, lap 33’teki Güvenlik Arabası dönemi ise Lewis’in Soft lastik için durmasını ve kazandığı pozisyonları korumasını sağladı. Lewis P3’e geri döndü, George ise P5’te kaldı.

Formel 1 – Mercedes-AMG PETRONAS F1 Team, Großer Preis von Großbritannien 2023. George RussellFormula One – Mercedes-AMG PETRONAS F1 Team, 2023 British GP. George Russell

Yeniden başlama anında Norris ve Piastri’nin lastikleriyle bir farka sahip olan takım, bu pozisyonları geliştirebileceğini düşündü. Ancak cesur çabalarına rağmen Lewis, Norris’in önüne geçmeyi başaramadı ve George, Piastri üzerinde baskı kuramadı.

Lewis Hamilton:

Güvenlik Arabası tam bize faydalı bir anda geldi, ancak sonuç olarak, Orta lastikle başlama planı buydu. Uzun gitmek istedik ve başardık; doğru zamanda geldi ve bazı kazançlar elde ettik. Bizim için podyuma çıkmak büyük bir başarı. Sezon inişli çıkışlı geçti ve aracımızla hala yapacak çok işimiz var. Aracımızın güçlü yönleri var, özellikle uzun süreli performansımız. George Soft lastikle harika bir bölüm geçirdi ve benim Medium lastikteki performansım da gerçekten iyiydi. Arka kısmı geliştirebildiğimiz anda yol alacağız. Sadece iyi yönleri korumamız ve birkaç yenilik eklememiz gerekiyor.

Son olarak, taraftarların desteği inanılmazdı ve her geçen yıl daha da artıyor. Zirvede olduğu için nasıl mümkün olduğunu bilmiyorum! Herkesin getirdiği enerji olağanüstü. Bir kez daha, Silverstone harika bir gösteri sundu.

George Russell:

Bugün agresif olmak istedik ve stratejileri ayırmak için şansımız oldu. İlk stintte Soft lastik gerçekten güçlü hissettirdi, ancak maalesef Leclerc’i geçmek çok zordu. Bazı noktalarda sorgulanabilir savunmalar vardı, ancak sonunda onu geçmeyi başardım. Orta lastik için durduktan sonra Güvenlik Arabası ile zamanlama şanssızdı. Bazen şans sizden yana olur, bazen de aleyhinize. Ancak sonuç olarak, sadece bir pozisyon kaybettik ve onun olmadığı durumda bile podyuma çıkamazdım. Yarışım için çok büyük bir değişiklik yapmadı ve takım için Üreticiler Şampiyonası’nda iyi puanlar alabileceğimiz olumlu yanları görebiliriz.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: