Porsche Formula E: Roma Zorladı

TAG Heuer Porsche Formula E Takımı, Roma’daki Formula E yarışının başında dünya şampiyonluk unvanı için bir geri adım attı. Pascal Wehrlein, Porsche 99X Electric’in direksiyonunda dokuzuncu olarak puan alırken, takım arkadaşı António Félix da Costa ise yarıştaki etkileyici çoklu araç kazasının talihsiz kurbanlarından biri oldu ve yarışı terk etmek zorunda kaldı.

TAG Heuer Porsche Formula E Takımı, FIA ABB Formula E Dünya Şampiyonası’nda lider olarak Ebedi Şehir’e seyahat etti. Ancak, ekip, Circuito Cittadino dell’Eur’daki iki yarışın ilkinde liderliğini kaybetti. Formula E takvimindeki en uzun parkur olan 3.385 kilometrelik pistte, 30 derece üzerindeki sıcaklıkta beklenen üst sıraları getirmedi. Sonuç olarak, Weissach’tan gelen ekip, takımlar sıralamasında liderliği kaybetti. Bu sezon üç yarış kalan takım, 233 puanla Envision Racing’in (243) ardından ikinci sırada yer alıyor. Jaguar üçüncü (213) sırada yer alırken, Porsche müşteri takımı Avalanche Andretti (189) dördüncü sırada bulunuyor. Amerikalı motor yarışı efsanesi Michael Andretti’ye ait yarış takımı için yarışan Jake Dennis (GBR) dördüncü olarak bitirirken, André Lotterer (GER) erken ayrıldı.

Sürücüler sıralamasında, dört en umut verici şampiyon adayı da yeniden düzenlendi. Pascal Wehrlein 140 puanla dördüncü sıraya geriledi. Onun önünde yeni lider Nick Cassidy (NZL/171) yer alırken, onu Jake Dennis (166) ve Roma galibi Mitch Evans (NZL/151) takip ediyor. António Felix da Costa şu anda 93 puanla yedinci sırada yer alırken, André Lotterer (23) 16. sırada bulunuyor.

Pascal Wehrlein, Porsche 99X Electric’in direksiyonunda Obelisco di Marconi etrafındaki zorlu sokak pistinde P10’dan yarışa başladı. Yarış, 27 turun dokuzuncu turunda yaşanan etkileyici çoklu araç kazası nedeniyle kırmızı bayrakla durdurulduğunda, Pascal zaten yedinci sıraya ilerlemişti. Ancak, aracı kaza sonucunda ciddi şekilde hasar gördü ve kırmızı bayrak sırasında onarım için pit yoluna girmek zorunda kaldı. Sonuç olarak, yarışa on ikinci sırada tekrar katıldı ve sıralamada ilerleyerek yedinci sırada bayrağı aldı. Bir ceza nedeniyle sonunda dokuzuncu olarak sınıflandırıldı. Öte yandan, António Félix da Costa kaza nedeniyle yarışa devam edemeyen sürücülerden biriydi.

Roma E-Prix, Yarış 13 hakkındaki yorumlar

Thomas Laudenbach, Porsche Motorsport Başkan Yardımcısı: “Bugün en önemli şey, bu ciddi kazada hiçbir sürücünün yaralanmamış olmasıdır. Bu bizim için en üst önceliktir. Aynı zamanda, sarı bayraklar sırasında hızların uygun şekilde azaltılmamasından çok endişe duyuyoruz. Hem yarışta hem de bugün elemelerde bunu gözlemlemek mümkündü. Sürücüleri güvende tutmak bizim en önemli endişemiz olduğu için, sarı bayrakların olduğu bir sektörde en iyi sıralama zamanlarının belirlenmesi için cezaların olmamasını anlamakta güçlük çekiyorum. Sürücülerin güvenliği mutlak önceliğimizdir.”

Pascal Wehrlein, Porsche fabrika sürücüsü (#94): “Bu zorlu bir gündü. Elemelerde, çiftler arasına gireceğim kesin değildi. Bazı sürücüler sarı bayrak altında sürelerini iyileştirdi ve buna ceza verilmedi. İki iyi antrenman seansının ardından P10’dan başlamak hayal kırıklığıydı. Yarış kaotikti. İlk turda önümdeki arabalar köşeyi kaçırınca ön kanadımı kaybettim, ama sonra tekrar yakaladım. Ancak, kırmızı bayrak sonrasında aracım kazada ciddi şekilde hasar gördüğü için ikinci kez pit yoluna girmek zorunda kaldım. Sonunda, bir ceza da bana iki yer kaybettirdi. Umarım yarın daha iyi yaparız.”

António Félix da Costa, Porsche fabrika sürücüsü (#13): “Bu bir günün yükselişler ve düşüşlerle dolu bir günüydü. Elemelerde ikinci hızlı turumu yapamadım çünkü kırmızı bayrak vardı, ancak yarıştaki startım harikaydı. Puanlarda yer alıyordum, ancak önümde birkaç aracın karıştığı ciddi bir kaza oldu. Onu önlemek için hiç şansım yoktu ve yarışım sona erdi. Neyse ki, hiçbir sürücü yaralanmadı. Umarım takım aracımı yarına kadar tamir edebilir. Sonra tekrar saldırırız.”

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: