TAG Heuer Porsche Formula E Takımı, şampiyonluk için sezon finaline ilerliyor.

Roma E-Prix’in ikinci yarışında TAG Heuer Porsche Formula E Takımı, ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nda şampiyonluk şansını sürdürdü. Zorlu Obelisco di Marconi sokak pistinde, Pascal Wehrlein Pazar günü Porsche 99X Electric’in direksiyonunda yedinci olarak finişe ulaştı. Takım arkadaşı António Félix da Costa ise on ikinci olarak bayrağı aldı. Şampiyonluk için son düellolar 29 ve 30 Temmuz’da Londra’daki final çift yarışında yapılacak.

TAG Heuer Porsche Formula E Takımı’nın şampiyonluk umutları korunuyor. Weissach ekibi, 2021 ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nın final yarışlarına, 239 puanla lider takım Envision Racing’in (253) ardından ikinci sırada olan Docklands, Doğu Londra’ya gidiyor. Jaguar üçüncü (228) sırada yer alırken, Porsche müşteri takımı Avalanche Andretti (218) onları takip ediyor.

Amerikan motor sporları efsanesi Michael Andretti’nin yarış takımı, Roma’daki Formula E etkinliğinin büyük kazananı oldu. Jake Dennis (GBR), Porsche 99X Electric’in direksiyonunda takım için sezonun ikinci galibiyetini elde etti ve 195 puanla sürücüler sıralamasında birinci sıraya yükseldi. Ardında Yeni Zelandalı Nick Cassidy (171) ve Mitch Evans (151) yer alıyor. Bu sezon üç yarışın galibi olan Pascal Wehrlein (146) dördüncü sırada yer alıyor. Antonio Félix da Costa (93) yedinci sırada bulunurken, André Lotterer (GER/23) 17. sırada.

Yarış 14 Pascal Wehrlein, Porsche 99X Electric’in direksiyonunda tarihi Ebedi Şehir’deki zorlu sokak pistinde P15’ten yarışa başladı. Önde gelen grubun karıştığı bir kazanın sonunda aracını hafifçe hasarladıysa da, güçlü bir performans sergileyerek yedinci olarak bitirdi ve hala şampiyonluk için küçük bir şansı bulunuyor. 37 derece Celsius sıcaklıkta ve birkaç olaya rağmen, António Félix da Costa zorlu pistte P10’dan puanlara doğru mücadele etti. Bir süre cezası nedeniyle sonunda on ikinci olarak bayrağı aldı.

Pascal Wehrlein, Porsche fabrika sürücüsü (#94): “Ne kadar hayal kırıklığı yaratan bir hafta sonuydu. Bir kez daha, elemelerdeki tempomuz antrenmanlardaki gibi iyi değildi. Yarışta, birkaç olaya rağmen yedinci sıraya yükselmeyi başardık. Son turlarda biraz güç eksikliği yaşadık ve daha fazlasını yapamadım. Takım şampiyonası hala açık, ancak sürücüler şampiyonasındaki şansımız konusunda gerçekçi olmamız gerekiyor. Yine de Londra’da sezonu iyi bir şekilde tamamlamak istiyoruz. Bunun için elemelerdeki performansımızı geliştirmemiz gerekiyor.”

António Félix da Costa, Porsche fabrika sürücüsü (#13): “Bizim için bir başka zorlu bir gün daha. Onuncu olarak elemelerde başladıktan sonra pozisyonları geri kazanmanın kolay olmayacağını biliyorduk. Yine de, sıralamada ilerlemek için iyi bir iş çıkardık – sadece bazı durumlar benim için pozisyon kaybettirdi. Bundan sonra yetişmenin bir yolu yoktu. Takım, cumartesi günüki kazanın ardından harika bir iş çıkardı. İlk turdan itibaren mükemmel bir araç hazırladılar. Bugün daha fazlasının mümkün olmaması çok üzücü.”

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d