Tänak, Rally Estonya’da Evinde Kritik Zaferini Arıyor

Milli kahraman, Rovanperä’nın 42 puan önde olduğu yerde WRC şampiyonluk mücadelesini kurtarmayı hedefliyor.

Ev kahramanı Ott Tänak, FIA Dünya Ralli Şampiyonası umutlarını canlandırmak için Rally Estonia’da (20 – 23 Temmuz) tekrar kazanma yoluna dönmeli.

Tänak, Estonya’nın hızlı çakıl yollarında ikinci şehir Tartu etrafında düzenlenen 13 ayağın sekizincisine yaklaşırken lider Kalle Rovanperä’nın 42 puan gerisinde dördüncü sırada yer alıyor. Bu ralli, Tänak’ın dört kez kazandığı bir etkinlik, ancak 2020’de WRC puanlamasına dahil olduktan sonra sadece bir kez galip gelebilmiştir.

Rally Sweden’de kar ve buz üzerindeki zaferi, bu sezon başında M-Sport Ford’a katıldığından beri Tänak’ın tek başarısı oldu. Teknik arızalar Meksika ve İtalya’da ilerlemesini engellerken, lastik sorunları da geçen ay Kenya’da genel sıralamada altıncı olmasına neden oldu.

Ancak binlerce coşkulu bayrak sallayan Estonya taraftarının desteğini yanında taşıyacak.

Puma Rally1 Hibrit sürücüsü, Fransız Pierre-Louis Loubet ile birlikte takımda yer alan Tänak, “oldukça yoğun bir hazırlık süreci geçirdik,” dedi. “Ön etkinlik testi yaptık ve ardından küçük bir etkinlik düzenledik, bu yüzden Estonya için mümkün olduğunca iyi yapmak için büyük bir çaba harcadık. Şimdi sezonun ikinci yarısına giriyoruz ve şampiyonluğu bırakmıyoruz, bu yüzden oyunumuzu artırmamız ve her şeyi ortaya koymamız gerektiğini düşünüyoruz.”

Estonya’nın çakıl yolları hızlı ve düzgün olup, Baltık yarışı sezonun en hızlılarından biri olacak. Toyota Gazoo Racing için yarışan savunma şampiyonu Rovanperä, böyle bir zeminde usta olduğunu kanıtlamıştır.

Rovanperä, GR Yaris takım arkadaşları Elfyn Evans ve Takamoto Katsuta ile üst üste üçüncü kez Rally Estonia zaferini aramak için bir araya geliyor. Finli pilot, 2022 zaferini Wolf Power Etabı’nda tüm rakiplerini 20 saniyeden fazla farkla geride bırakarak etkileyici bir şekilde tamamlamıştı.

“Geçen yıl hava fark yaratıyordu ve umarım bu yıl da biraz yağmur alırız, çünkü Cuma günü tekrar yolu açacağız,” dedi. “Her rallide olduğu gibi, plan galibiyeti hedeflemek olacak, özellikle daha önce çok güçlü olduğumuz bir ralli için.”

Teemu Suninen, 2020’den bu yana ilk kez Hyundai i20 N direksiyonunda WRC’nin en üst seviyesine geri dönüyor. Diğer Finli pilot Esapekka Lappi de kesinlikle rekabetçi bir aday olacak, ayrıca Kenya’da yetkisiz keşif faaliyetleri yaptığı için diskalifiye edilen Thierry Neuville de Koreli üreticinin kadrosunu tamamlıyor.

Ralli, Perşembe akşamı Tartu’da başlayacak ve yarışmacılar Pazar öğleden sonu bitişine kadar 300.42 km’lik 21 hız testiyle karşı karşıya gelecek.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: