Rovanperä’nın Cumartesi Atağı, Rakiplerini Çaresiz Bırakıyor.

Finlandiyalı sürücü, rakip Neuville’den uzaklaşmak için etap zaferlerinde ezici bir sürüş gerçekleştiriyor.

Kalle Rovanperä, Baltık etabındaki muhteşem performansıyla, üst üste üçüncü kez Rally Estonia zaferine doğru büyük bir adım attı.

Ülkenin süper hızlı çakıl yollarında iki yıl önce tarihteki en genç WRC etkinlik kazananı olan 22 yaşındaki Rovanperä, dokuz ardışık benchmark zamanı gerçekleştirerek Hyundai rakibi ve erken lideri Thierry Neuville’i moral olarak çökertti.

Georg Linnamäe (EST) James Morgan (GB) Of team ALM is seen performing during the World Rally Championship Estonia in Tartu, Estonia on 22,July 2023 // Jaanus Ree / Red Bull Content Pool // SI202307220479 // Usage for editorial use only //

Rekabetçi şampiyon Rovanperä, Neuville’i Cuma öğleden sonra erkenden geride bırakarak bu sondan bir önceki ayağı 3.0 saniyelik bir avantajla başlattı. Daha sonraki başlangıç pozisyonuyla sunulan temiz yoldan ilham alarak, adeta dokunulmazdı.

Fin, her etapta Neuville’i geride bırakarak avantajını 34.9 saniyeye çıkardı. Cumartesi atılımı, Hyundai i20 N sürücüsü Otepää 2 etabında yavaş bir lastik patlaması yaşayınca daha da güçlendi. Pazar günü finişe kadar önemli bir drama olmadığı sürece, FIA Dünya Ralli Şampiyonası liderliğini bu sekizinci turda genişletme şansı var.

“Görünüşe göre hissiyat güzel,” dedi Rovanperä gülerek. “Özellikle öğleden sonrayı gerçekten keyif aldım, gerçekten güzeldi. Araba iyi çalışıyor ve bu, tüm takvimin favori etapları, o zaman neden tam hızda keyif almayayım? Bir sürü taraftar da var, gerçekten harika.”

Neuville, sabahın ilk iki etabında çok tereddütlü olduğunu kabul etti, ancak hala beş kez en iyi zamanları yaptı. Ancak son dört hız testini Rovanperä’yı geride bırakmak için çok zor geçeceğini kabul etti.

“Sadece Kalle’nin hızına yetişmek için biraz eksik var,” dedi, “ancak lastik patlaması olmasaydı mükemmel bir gün olurdu.”

Esapekka Lappi, takım arkadaşı Neuville’in 10.5 saniye arkasında üçüncü sırayı tamamladı ve Elfyn Evans ile gün boyu süren heyecan verici mücadeleyi geride bıraktı. GR Yaris kullanan Evans, günün ortasında Lappi’nin avantajını sadece yedi ondalık saniyeye düşürmüştü, ancak öğleden sonra çıkan hızlı Fin tarafından 7.3 saniye geride kaldı.

Teemu Suninen, sorunsuz i20 N Rally1 debutunu sürdürerek genelde beşinci sırada yer aldı ve Gallerli Evans’ın 48.8 saniye gerisindeydi. Onun arkasında M-Sport Ford’un Pierre-Louis Loubet, 44.0 saniye daha gerideydi ve Cuma günü hibrit strateji kurallarını ihlal ettiği için beş saniye ceza aldı.

Yedinci sıradaki Takamoto Katsuta, Toyota’sı Kanepi 1 etabının finiş çizgisinde yeniden başlamayı reddettiğinde bile Loubet’ye 7.0 saniye yaklaştı. Ceza alan Ott Tänak ise ev sahibi topraklarda genelde sekizinci sıraya yükseldi.

Andreas Mikkelsen, Škoda Fabia RS Rally2 ile WRC2’de sezonun ikinci zaferini elde etmeye doğru ilerliyor ve genelde dokuzuncu sırayı koruyor, benzer bir araçta yarışan Sami Pajari ise ilk 10’u tamamladı.

Pazar gününün son ayağı en kısa ayağı olmasına rağmen, toplamda 61.08 km’lik sağlam bir etabı içeriyor. Tartu’da podium töreni öncesinde iki aynı döngüde iki etap var. Ralliyi kapatan Kambja testi, Wolf Power Stage oluşturuyor ve en hızlı ekiplere bonus puanları sağlıyor.

Kalle Rovanperä (FIN) Jonne Halttunen (FIN) Of team TOYOTA GAZOO RACING WRT is seen performing during the World Rally Championship Estonia in Tartu, Estonia on 22,July 2023 // Jaanus Ree / Red Bull Content Pool // SI202307220475 // Usage for editorial use only //

Cumartesi sonrası lider durumlar:

  1. K Rovanperä / J Halttunen FIN Toyota GR Yaris 2s 5d 29.3s
  2. T Neuville / M Wydaeghe BEL Hyundai i20 N +34.9s
  3. E Lappi / J Ferm FIN Hyundai i20 N +45.4s
  4. E Evans / S Martin GBR Toyota GR Yaris +52.7s
  5. T Suninen / M Markkula FIN Hyundai i20 N +1s 41d 41.5s
  6. P Loubet / N Gilsoul FRA Ford Puma +2s 25d 25.5s

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: