Oracle Red Bull Formula 1 Takımı – 2023 Hollanda GP

Verstappen, Hollanda GP’sinde zaferle üst üste dokuzuncu galibiyetini elde ediyor. Hollandalı sürücü, Zandvoort Pisti’nde dominant bir zaferle ev sahibi taraftarları memnun ediyor.

Max Verstappen olağanüstü form grafiğini sürdürerek, yağmur etkisi altındaki Hollanda Grand Prix’sinde rahat bir zaferle rekor eşitleyen dokuzuncu galibiyetini kazandı. Yarış, Zandvoort Pisti’nde gerçekleşti.

Oracle Red Bull Racing sürücüsü olan Max Verstappen, 11. sezon galibiyetini ve Sebastian Vettel’in dokuz galibiyet üst üste rekorunu eşitleyerek, ıslak koşulları ustalıkla yönetti ve yarışı Aston Martin’den Fernando Alonso ve Alpine’den Pierre Gasly’nin önünde tamamladı.

ZANDVOORT, NETHERLANDS – AUGUST 27: Max Verstappen of the Netherlands driving the (1) Oracle Red Bull Racing RB19 on track during the F1 Grand Prix of The Netherlands at Circuit Zandvoort on August 27, 2023 in Zandvoort, Netherlands. (Photo by Lars Baron/Getty Images) // Getty Images / Red Bull Content Pool // SI202308270702 // Usage for editorial use only //

Verstappen şunları söyledi: “İnanılmaz. Doğru kararları vermek için hava koşulları bize kolaylık sağlamadı. İnanılmaz derecede gurur duyuyorum. Bu hafta sonunun keyfini çıkaracağım. Her zaman zordur. Performans sergilemek için baskı vardır ve burada kazanmanın çok mutlu olduğumu söyleyebilirim.”

Verstappen’in başka bir dominant performans sergilemesine karşın, takım arkadaşı Sergio Pérez inişli çıkışlı bir yarış geçirdi. Kısa bir süreliğine liderlik yapmasının ardından geri düşerek, beş saniyelik bir ceza alarak sonunda dördüncü sırada bitirdi.

ZANDVOORT, NETHERLANDS – AUGUST 27: Max Verstappen of the Netherlands driving the (1) Oracle Red Bull Racing RB19 leads Fernando Alonso of Spain driving the (14) Aston Martin AMR23 Mercedes and Sergio Perez of Mexico driving the (11) Oracle Red Bull Racing RB19 at the restart during the F1 Grand Prix of The Netherlands at Circuit Zandvoort on August 27, 2023 in Zandvoort, Netherlands. (Photo by Lars Baron/Getty Images) // Getty Images / Red Bull Content Pool // SI202308270690 // Usage for editorial use only //

MAX VERSTAPPEN – 1. Sıra “Hollanda Grand Prix’sini tekrar kazandığım için son derece gurur duyuyorum ve üst üste dokuz galibiyet almak büyük bir başarı, bunun mümkün olacağını hiç düşünmemiştim. Burada olmak her zaman harika ve Büyük Prix öncesinde Milli Marş gerçekten tüylerimi diken diken etti. Tabii ki, yağmurun gelmesiyle bugün birçok hareketli an vardı, yarış, sakin kalmaya çalışmak ve doğru kararları doğru zamanda vermekle ilgiliydi ve bunu tam olarak başardık. Hafta sonu boyunca burada harika bir atmosfer vardı ve tüm taraftarlarımın olduğu evimdeki Büyük Prix’de olmak, bu galibiyeti daha da özel hissettiriyor. Sanırım o sağanak yağıştan sonra herkes tamamen ıslanmıştı ve hala müziği dinliyor, dans ediyor ve harika vakit geçiriyorlardı.”

ZANDVOORT, NETHERLANDS – AUGUST 27: Max Verstappen of the Netherlands driving the (1) Oracle Red Bull Racing RB19 on track during the F1 Grand Prix of The Netherlands at Circuit Zandvoort on August 27, 2023 in Zandvoort, Netherlands. (Photo by Dean Mouhtaropoulos/Getty Images) // Getty Images / Red Bull Content Pool // SI202308270632 // Usage for editorial use only //

SERGIO PÉREZ – 7. Sıra “Sonunda çok talihsiz bir öğledi, özellikle sonraki çağrılarla birlikte, ilkini doğru aldık ve sonra yağmur aniden yağmaya başlayınca geçişler için kutuya girdik, ancak her şey hazır değildi çünkü yağmur nedeniyle geç çağrı yapmak zorunda kaldım. Geçişler için kutuya girmeye geldiğimde tamamen su basmıştı, araçta çekiş kaybettim ve duvara hafifçe çarpıp biraz kaydım ve bu da beni hız sınırının üstüne çıkardı. Yarış sonrasında çok daha fazla şey anlıyorsunuz, ancak genel olarak öğleden sonranın kaosu göz önüne alındığında iyi bir sonuç. Takım, yarışta kararlar alırken daha geniş resmi her zaman biliyor ve araçta tüm bilgiye sahip değilim, bu nedenle stratejistlerimiz ve herkes Takım’ın çıkarları doğrultusunda kararlar alıyor. İyi bir tempomuz vardı ve kesinlikle bugün bir podyumu hak ediyorduk, bu yüzden bunu başaramadığımız için üzgünüz.”

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d