Yunanistan’daki zafer, Rovanperä’nın şampiyonluk hedeflerini pekiştiriyor.

Finlandyalı dahi, efsanevi Acropolis Rallisi’ni kazanarak ikinci WRC şampiyonluğuna bir adım daha yaklaşıyor.

Kalle Rovanperä, Pazar öğleden sonra Yunanistan’da sezonun üçüncü zaferini elde ederek bu yılın FIA Dünya Ralli Şampiyonası’ndaki üstünlüğünü daha da sağlamlaştırdı.

22 yaşındaki genç yetenek, bu 10. etapta podyumun son sırasına çıkacak gibi görünüyordu, ancak eski liderler Thierry Neuville ve Sébastien Ogier’in Cumartesi günü sona eren bir önceki etapta yarış dışı kalmasıyla liderliği iki dakikadan fazla bir farkla ele geçirdi.

Dani Sordo (ESP) and Carrera Cándido (ESP) Of team HYUNDAI SHELL MOBIS WORLD RALLY TEAM perform during World Rally Championship Greece in Lamia, Greece on September 10, 2023 // @World / Red Bull Content Pool // SI202309100311 // Usage for editorial use only //

Her ikisi de merkezi Yunanistan’ın acımasız kayalık dağ yolları tarafından dışlandı, Neuville’in Hyundai i20 N’si ön süspansiyon hasarı yaşadıktan sonra Ogier, Rovanperä’nınkine benzer bir Toyota GR Yaris ile yarışırken, bir kayaya çarptıktan sonra SS12’de arka süspansiyon arızası nedeniyle durdu.

Rovanperä, Pazar gününün üç etaplık finalini rahatça geçebilirdi ve Wolf Power Etabını kazanarak neredeyse kusursuz bir haftayı maksimum beş bonus puanla tamamladı. Takım arkadaşı Elfyn Evans’ı, en yakın şampiyonluk rakibi olan rakibini 1 dakika 31.7 saniyeyle geçti ve üç yarış kala puan farkını 33’e çıkardı.

“Tabii ki, bu büyük bir rahatlama,” diyen Rovanperä, aynı zamanda Toyota’nın üreticiler şampiyonasındaki liderliğini Hyundai’nin 91 puan üzerinde genişletti. “Tabii ki, Finlandiya’da zorlu bir ralli sonrası şimdi geri dönmeliydik, aslında hiç ayrılmamış olsak da. İlk başlayıp ilk bitiren güçlü bir performans oldukça güzel. Akıllı bir sürüşümüz vardı ve burada da iyi bir itme vardı [Wolf Power Etabı’nda].”

Dani Sordo (ESP) and Carrera Cándido (ESP) Of team HYUNDAI SHELL MOBIS WORLD RALLY TEAM perform during World Rally Championship Greece in Lamia, Greece on September 10, 2023 // Jaanus Ree / Red Bull Content Pool // SI202309100220 // Usage for editorial use only //

Evans, Toyota’nın aşırı ısınmasının sonucunda Cumartesi günü bir dakikadan fazla kaybetti, ancak Hyundai’nin Dani Sordo ile son etaba kadar savaşarak ikinci sırayı tamamlamayı başardı.

Sordo geceyi önde geçirmişti, ancak Tarzan’da yavaş bir geçiş pozisyonunu kaybetmesine neden oldu. İspanyol, Haziran ayındaki Kenya’dan bu yana ilk kez yarışan pilot, dört günlük yarışın sonunda sadece 4.2 saniye geride kaldı.

Ott Tänak, bir su pompası arızası nedeniyle Cuma günü lastik montaj bölgesinden geç çıktığı için 3 dakika 40 saniye ceza aldı. Ancak M-Sport Ford Puma sürücüsü o zamandan sonra oldukça temiz bir yarış geçirdi ve liderden daha fazla dört dakika geride olsa da etkileyici bir dördüncülüğe yükseldi.

Esapekka Lappi, Hyundai ile beşinci sırada, altıncı sırada ise Takamoto Katsuta yer aldı ve Andreas Mikkelsen, WRC2 kategorisini kazanmak için Gus Greensmith’i son önceki etapta geçti.

Bu şekilde, Norveçli, şampiyona rakibi Yohan Rossel’e 16 puan fark attı ve Rossel, genel sıralamada dokuzuncu oldu. Ogier ise sıralamayı tamamladı.

Daha aşağıda, William Creighton, 2023 FIA Junior WRC şampiyonu olarak ilan edildi, ortak pilotu Liam Regan ile birlikte. 25 yaşındaki Creighton, 2011’de Craig Breen’in başarısına ulaşan ilk İrlandalı sürücü olurken.

Elfyn Evans (GBR) and Scott Martin (GBR) Of team TOYOTA GAZOO RACING WRT perform during World Rally Championship Greece in Lamia, Greece on September 10, 2023 // Jaanus Ree / Red Bull Content Pool // SI202309100219 // Usage for editorial use only //

Şampiyona, bu ayın ilerleyen günlerinde Güney Amerika’ya doğru ilerliyor ve 11. etap için Rally Chile Bio Bío, 28 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında FIA Dünya Ralli Şampiyonası takvimine geri dönüyor. Bu çekişmeli yarış, Concepción’da düzenlenen bir çakıl yol etkinliğidir.

Genel sıralama:

  1. K Rovanperä / J Halttunen FIN Toyota GR Yaris 3s 0d 16.7sn
  2. E Evans / S Martin GBR Toyota GR Yaris +1s 31d 31.7sn
  3. D Sordo / C Carrera ESP Hyundai i20 N +1s 35d 35.9sn
  4. O Tänak / M Järveoja EST Ford Puma +4s 28d 28.4sn
  5. E Lappi / J Ferm FIN Hyundai i20 N +6s 22d 22.3sn
  6. T Katsuta / A Johnston JPN Toyota GR Yaris +7s 20d 20.9sn

Sürücüler Şampiyonası sıralaması (13 etaplık yarışın 10. ayağı sonrası):

  1. K Rovanperä 200 puan
  2. E Evans 167 puan
  3. T Neuville 134 puan

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: