Oracle Red Bull Formula 1 Takımı – 2023 Japonya Grand Prix

Oracle Red Bull Racing, Formula Bir tarihindeki en hızlı takımlar şampiyonluğunu kazandı.

Max Verstappen’ın 2023 sezonundaki 13. zaferi, Oracle Red Bull Racing ekibinin Formula Bir tarihindeki en hızlı takımlar şampiyonluğunu kazanmasını sağladı. Hollandalı pilot, “bir roket aracı” olarak nitelendirdiği aracıyla Japonya Grand Prix’sinde zafer elde etti.

İki kez dünya şampiyonu olan sürücü, Suzuka’da ilk sıradan başladı, ilk turda iki McLaren’in geçmeye çalıştığı dramatik anları atlattı ve Güvenlik Arabası ve Sanal Güvenlik Arabası dönemlerine rağmen uzaklaştı ve Oracle Red Bull Racing ekibi için tarih yazmaya yardımcı oldu.

Bitiş çizgisini geçtikten sonra CEO ve Takım Başkanı Christian Horner, telsiz üzerinden şunları söyledi: “Diğer araçlardan 19.4 saniye öndeydiniz ve bu altıncı takımlar şampiyonluğumuzu kazanıyor.”

SUZUKA, JAPAN – SEPTEMBER 24: Race winner Max Verstappen of the Netherlands and Oracle Red Bull Racing stops in parc ferme during the F1 Grand Prix of Japan at Suzuka International Racing Course on September 24, 2023 in Suzuka, Japan. (Photo by Mark Thompson/Getty Images) // Getty Images / Red Bull Content Pool // SI202309240196 // Usage for editorial use only //

25 yaşındaki pilot şöyle yanıt verdi: “Ne kadar inanılmaz bir şampiyonluk yaşıyoruz. Tüm fabrikada ve pistte gurur duyabilirsiniz. Bana bir roket aracı verdiniz.”

Meksikalı takım arkadaşı Sergio Pérez’in yarışı 15. turda yaşanan çarpışmalar nedeniyle sona erdi, ancak bu sezon şimdiye kadar 223 puanı ile takımın 2010, 2011, 2012, 2013 ve 2022’deki önceki takımlar şampiyonluklarına katkı sağladı.

SUZUKA, JAPAN – SEPTEMBER 24: Max Verstappen of the Netherlands and Oracle Red Bull Racing prepares to drive in the garage prior to the F1 Grand Prix of Japan at Suzuka International Racing Course on September 24, 2023 in Suzuka, Japan. (Photo by Mark Thompson/Getty Images) // Getty Images / Red Bull Content Pool // SI202309240462 // Usage for editorial use only //

MAX VERSTAPPEN – 1st “Ne inanılmaz bir hafta sonuydu! Bu büyük bir takım çabasıydı, bizi bugünlere getirmek için birçok insanın katkısı var. Sadece pistte çok az insanı görüyorsunuz, fabrikada sürekli olarak en yüksek performansta olmamızı sağlamak için çalışan birçok insan var. Bu yıl gösterdiğimiz şey saf üstünlük, hepimiz son derece gurur duyabiliriz. İç turum sırasında garajda Takım’ın kutlama yaparken televizyonlarda görünmesi inanılmaz bir hissiydi. Kesinlikle keyfini çıkarıyoruz, ancak hiçbir şeyi kendiliğinden kabul etmeyeceğiz.”

SUZUKA, JAPAN – SEPTEMBER 24: Max Verstappen of the Netherlands driving the (1) Oracle Red Bull Racing RB19 leads Lando Norris of Great Britain driving the (4) McLaren MCL60 Mercedes and Oscar Piastri of Australia driving the (81) McLaren MCL60 Mercedes going into the first corner at the start of the race during the F1 Grand Prix of Japan at Suzuka International Racing Course on September 24, 2023 in Suzuka, Japan. (Photo by Mark Thompson/Getty Images) // Getty Images / Red Bull Content Pool // SI202309240062 // Usage for editorial use only //

SERGIO PEREZ – DNF “Şampiyonluğu farklı bir şekilde kazanmak güzel olurdu ama bu inanılmaz bir yıl oldu ve bugün Takım için çok mutluyum. Yarışım hiç de düz çizgi bir şekilde gitmedi; kötü bir başlangıcımız oldu ve maalesef her şey o noktadan sonra kötüye gitti. Çarpışmalar çok fazla hasara neden oldu, bu yüzden arabayı değerlendirmek için içeri aldık. Arabayı düzelttikten sonra ceza vermeliydik, bu cezayı verdik ve ardından arabayı içeri aldık. Bununla birlikte, tüm takım için gerçekten harika bir gün oldu ve sonunda bu unvanı almak gerçekten özel bir şey. Takımın her bir üyesiyle gurur duyuyorum; gerçekten müthiş bir iş çıkardılar.”

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d