On Yıllık Yıkılmaz Ortaklık: Jeep ve Juventus

On yıl boyunca Juventus, zafere giden yolda emin adımlarla ilerlemeye devam etti; bu arada Jeep, SUV’larının meşhur off-road kabiliyetini artırarak ve unutulmaz başarı hikayelerine ulaşarak yeni yollar açmaya devam etti.

Rakamlara yakından bakarsak, takımın son on yılda 8 Serie A şampiyonluğu, 5 Coppa Italia ve 5 Supercoppa Italia; ve kuruluşundan sadece beş yıl sonra, kadın takımı 2 Coppa Italia ve 3 Supercoppa olmak üzere 5 şampiyonluk kazandı. Bu arada, 23 Yaş Altı, 1 Lega Pro Coppa Italia kazandı.

Aynı zaman diliminde Jeep markası, 2011 yılında Compass ile başlayarak piyasaya dokuz yeni model sundu. 2014 yılında, Melfi İtalyan fabrikası, Renegade’nin evi oldu – ilk Küçük SUV Jeep ve markanın ABD’de tasarlanan, İtalya’da üretilen ve dünya çapında 100’den fazla ülkede satılan ilk aracı. Ayrıca 2014, Cherokee’nin tanıtımını da gördü. 2017 yılında, kompakt SUV kategorisindeki Compass standartları yeniden tanımlandı. Ardından 2018’de Jeep Wrangler, efsanevi arazi kabiliyetine ve gelişmiş teknolojik çözümlerine sadık kalırken, tamamen yeni görünümüyle halkı şaşırttı. 2020 yılında Jeep, daha keyifli, verimli, sürdürülebilir ve daha güvenli bir 4×4 için Renegade ve Compass’ta tanıtılan 4xe Plug-In Hybrid teknolojisi sayesinde elektrifikasyon sürecinde ilk adımlarını attı. Daha sonra, 2021’de Jeep üç yeni araç piyasaya sürdü: Yeni Compass, 4xe versiyonunda ikonik New Wrangler ve durdurulamaz Gladiator kamyoneti. Çarpıcı ve sofistike bir görünümle tanıtılan Compass, tasarım, güvenlik, teknoloji ve işlevsellik açısından onu farklı bir düzeye taşıyan önemli yeni özellikler içeriyordu; bu arada 4xe teknolojisi, tamamen sessiz ve sıfır emisyonlu bir arazi deneyimi sağlamak için Wrangler’da ilk kez sahneye çıktı. Ayrıca 4xe teknolojisinin yanı sıra marka, elektrifikasyon sürecinde de hızla ilerliyor. 2022’de e-hibrit teknolojisi Renegade ve Compass’ta çıkış yaptı ve gelecek yıl %100 elektrikli kompakt B-UV SUV ve Grand Cherokee 4xe’nin gelişini görecek.

On yıl boyunca Juventus, zafere giden yolda emin adımlarla ilerlemeye devam etti; bu arada Jeep, SUV’larının meşhur off-road kabiliyetini artırarak ve unutulmaz başarı hikayelerine ulaşarak yeni yollar açmaya devam etti. Bugün, Jeep’in yolu, onu “sıfır emisyon özgürlüğü” arayışında elektrifikasyona götürüyor.

Bunun en bariz örneği, olağanüstü yol ve arazi performansını garanti edebilen sürdürülebilir 4xe eklenti teknolojisinde görülebilir. “4xe” şimdiden Jeep markası içinde bir marka haline geldi ve her türlü çevre koşulunda en fazla konfor ve güvenliği, sıfır emisyonu ve Jeep’in dünyaca ünlü off-road kabiliyetinin geliştirilmiş bir versiyonunu sağlamakla eş anlamlı hale geldi. Grand Cherokee filosunun beklentisi içinde, Renegade, Compass ve Wrangler 4xe’nin Jeep markasını İtalya’nın ilk yarısında LEV segmentinde (tam elektrikli ve plug-in hibrit araçlar) tartışmasız lideri yapması tesadüf değil. 2022, 2021’in tamamı boyunca liderliğini takip ediyor. Daha spesifik olarak, Compass herhangi bir pazar ve segmentte en çok satan LEV modelidir; Renegade 4xe, B-SUV’ler ve tüm BEV ve PHEV modelleri arasında bir numaradır ve toplam satışlarda yalnızca Compass’dan sonra ikinci sıradadır. Wrangler 4xe, yılın başından bu yana üçüncü sırada yer aldı. Avrupa pazarına bakacak olursak geçtiğimiz Haziran ayı verilerine göre Jeep’in toplam satışlarının %42’sini 4xe modeller oluşturuyor.

Jeep and Juventus – Jeep Wrangler

Ayrıca, 4xe modellerinin başarısının yanı sıra, markanın daha sürdürülebilir mobilite geliştirmeye yönelik stratejisi, Jeep Compass ve Renegade’in yeni e-Hybrid versiyonunun piyasaya sürülmesiyle devam etti. Jeep, e-Hybrid modellerinin piyasaya sürülmesiyle müşterilerine elektrikli otomobil serisini daha yakından tanıma şansı sunuyor. Ayrıca, Stellantis’in stratejik planı “Dare Forward 2030″un sunumu sırasında CEO Carlos Tavares tarafından belirtildiği gibi, Jeep gelecek yılın başında yeni bir %100 elektrikli B-UV kompakt SUV piyasaya sürecek.

Juventus 2022-2023 forması üzerindeki Jeep logosunun ikonik siyah yazısında, markanın elektrifikasyona giden yolunu vurgulamanın bir yolu olarak şimşekler bulunuyor.

Ve iletişimden bahsetmişken, işbirliğinin ilk on yılının kutlamaları, Jeep ve Juventus’un taraftarların duygularını, tutkusunu ve iki efsaneye ait olma duygusunu paylaşabileceği resmi sosyal medya kanallarında da görülebilir.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d